| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a întrebat:

Mi'am luat ieri un hamster pitic.Raspundeti la intrebarile:
1) E ceva diferit la el decat la ceilalti hamsteri?
2)Nu am un recipient special de apa pentru el, si i'am pus un recipient pentru papagali, are ceva? Adica poate bea apa de acolo?
3)Hamsterii isi pot extrage lichidul necesar si din alimentatie, dar daca are ceva uscat ii trebuie apa ca sa nu moara. Cam in cate zile moare daca nu a baut apa (preventiv)?
4)Mananca si iarba obisnuita, sau frunze (cais, gutui, par, mar, prun.etc)? (frunze obisnuite).
5) Uneori il vad cand raspandeste talasul, sau se baga sub el, se ghemotoceste il el si se face mic, mic. Asta inseamna ca ii este frig?
Cine raspunde la toate primeste FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

1.Nu prea e diferit de ceilalti hamsteri, cu toate ca ei sunt mai draguti si ceilalti se imbolnavesc mai repede
2.E cam greu pentru ei sa poata bea apa de acolo,crede-ma,am si eu unul cumparat acum cateva zile, la inceput ii dadeam si eu apa din recipient pentru papagali si nu putea bea apa, dar acum i-am cumparat si recipient si bea de acolo.
3.Ei isi pot extrage apa din legume cum ar fi morcov,patrunjel,tra la la, asa cum ai zis si tu, dar e mai bine sa ii cumperi adapatoare speciala.
4.NU le da iarba sau frunze, pot fi foarte nesanatoase pentru ei.
5.Nu le este frig,ei se baga sub talas deoarece le provoaca o senzatie de placere acolo sub talas.
PS:Nu le plac zgomotele puternice,incearca sa vorbesti cat mai calm cu ei, si sa nu ii foiesti, deoarece ei se pot speria foarte tare si pot muri.Crede-ma mi s-a intamplat.
Sper ca te-am ajutat. fundita?

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna. Si eu am un hamster pitic. De fapt mai multi. Acum sa iti raspund la intrebari. 1. El diferit de ceilalti prin marime. Deasta ii si spune hamster pitic. Si probabil si zona de unde provin ei difera.
2. Si ei au nevoie de apa si trebuie sa cumperi o adapatoare speciala. El nu poate bea apa din recipientul pentru papagali. Are alt mecanism. Ai sa vezi ca cel special pentru hamsteri are in varf o biluta care atunci cand beau curge cate o picatura.
3. Nu pot extrage lichid din alimentati sau daca pot nu este de ajuns. Cum nici pentru om nu este de ajuns cel din alimente. Ar fi bine sa nu moara si sa ii pui apa. Nu stiu in cate zile moare sa zicem in 3 cred, dar nu stiu.
4. Mananca si frunze...dar e bine sa ii pui manare speciala, morcov, brocoli, salata, seminte, grau. Nu le da doar frunze. eu am incercat si am vazut ca mananca. Dar cat vor manca nu se stie.
5. Nu ii este frig asa le place lor sa se bage prin rumegus. Se joaca. Ar fi bine sa ii iei si o rotita si ai s avezi ca alearga. Sa nu te sperii daca ziua dorm prea mult. Asa sunt ei ziua dorm si noaptea sunt agitati. Daca mai ai intrebari ma poti contacta pe prv. Succes!

| monica2201 a răspuns:

1.Nu este mare diferenta.
2.Nu are nimic...Dar mai bine ar fi sa ii iei unul special pentru hamsteri. Si ai grija atunci cand il iei sa fie adaptat pentru cusca pe care o ai.winking
3.Eu am plecat intr.o vacanta de 5 zile si am lasat hamsterul vecinei.Aceasta nu i.a dat apa si in 5 zile a murit. Nu a avut nici legume sau fructe. I.a dat numai cereale straight face
4.Este posibil sa manance. Dar nu ii da.Ei sunt sensibili si se pot inbolnaviwinking
5.Nu! Asa fac hamsterii cand se spala. E ca si cand te.ai balacii tu in apa laughing

| SpatariuMihaela a răspuns:

1)Nimic diferi fata de altii
2)ii e cam greu sa bea.
3)Isi iau apa si din alimente, dar evita citriciele si ceapa sau usturoiul
4)Nu le da iarba sau frunze.Nu face parte din alimentatia lor si ii pot cauza probleme serioase
5)Sub talas se simt in siguranta si cel mai des dorm acolo

| ella_7224 a răspuns:

Am un hamster pitic de doi ani se numeste mini tu nu ai nevoie sa stii toate aceste lucruri trebuie sa stii doar ca are nevoie de multa dragoste si te sfatuiesc sa ii dai legume si fructe foarte multe mai ales daca nu ai recipient de apa dar ai putea sa ii pui intr-un capac de sticla si ar fi mai usor pentru el sa bea da apa si mancarea trebuiesc schimbate in fiecare zi altfel s-ar putea imbolnavi hamsterita mea doarme pe balcon noaptea dar dimineata(ora8-9)cand ma trezesc o aduc in camera mea fac patul iar ea incepe sa roada usita de la cusca cea ce inseamna ca vrea sa iasa afara sa ii pui tot timpul ceva moale in cusca lui pe care ar putea sa doarma mai bine ex.vata dischete de demachiat(el le va rupe si va obtine vata) plus dar eu i-am pus un fel de copie de blanita