| Doηηa a întrebat:

Motanul meu este în călduri.
Cum fac să-i treacă "pofta"? Să-l castrez?

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Buna!
AcnaibG,motanii si in general masculii de orice specie nu intra in calduri! De unde ai dedus asta? Doar femelele intra in calduri si acest lucru este vizibil nu numai din pricina comportamentului.
Motanii se pot monta(imperechea) ori cand.Nu este nevoie sa "intre in calduri" pentru ca acest lucru nu se va intampla in veci.happy.
Daca nu vrei puiuti il poti castra.Castrarea motanului aduce multe avantaje, de exemplu un mascul necastrat risca sa faca un fel de cancer la nivelul testiculelor. Daca masculul este sterilizat acest risc este foarte, foarte redus.Si multe alte probleme medicale se pot evita cu ajutorul castrarii.
Sper sa-ti fie de folos.
Numai bine!

10 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

In caz ca te hotarasti sa-l duci la veterinar pentru castrare, discuta in prealabil cu medicul veterinar. Din cate stiu eu, castrarea se face atunci cand afara e cald, adica vara, si nu acum iarna.

| lpavel a răspuns:

In nici un caz! Nu va mai fi acelasi motan ( ma refer ca se va comporta altfel)

| Anduta_1569 a răspuns (pentru lpavel):

Sterilizarea/castrarea nu va aduce nici o schimbare in comportamentul unui animal castrat,cu exceptia faptului ca acesta nu se va mai putea inmulti,in rest, va fi acelasi nazdravan, acelasi prieten, deci, acelasi animal.
Cainii mei(sunt sterilizati) au ramas aceeasi si nici faza cu kilogramele in plus nu sunt adevarate.

| lpavel a răspuns (pentru Anduta_1569):

Foarte bine! Tu poti sa-ti castrezi si prietenul daca asa gandesti! laughing)

| Anduta_1569 a răspuns (pentru lpavel):

Dar tu ai probleme mari cu capul!laughing
Ai caini? Te-ai interesat macar vreo data de cresterea sau ingrijirea lor? Dar de sanatate? Sunt castrati? Esti medic veterinar? Sau de ce iti dai asa cu parerea fara sa gandesti?
Crede-ma ca stiu ce vorbesc si nu am de gand sa-mi castrez prietenul..mai bine mergi tu si castreaza-te..vezi..oare tu o sa te ingrasi sau o sa devi poponar..sau la ce schimbari comportamentale te referi?laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, ca poate rupe tot prin casa.

| Fernando9Torres a răspuns:

Buna,de ce sa il castrezi? daca cineva l-ar castra pe iubitul tau(sau viitorul) cum ar fi(glumeam)? in+ ca nu o sa se mai comporte la fel, mai simplu il lasi in problemele si nechazurile lui pentru ca o sa ii treaca.

| PiTbuLuL a răspuns:

Nu du-l saracu la o femela sa se simta si el bine sa faca friki frikilaughing)))

| thekidno1 a răspuns:

Iti cumperi un caine si se calmeaza.

| Siksaksok a răspuns:

Ori il castrezi ori ii aduci o mata sa isi faca treaba doar asa poti sa il calmezi. FUNDA?