| AvalohAlyn a întrebat:

Mpresionant..Vizionati acest mic videoclip si spuneti-va parerea.
Si se mai spune ca animalele nu au suflet sau ca ne sunt inferioare.:( Atentie, se lasa cu lacrimi la cei mai sensibili:))

http://www.youtube.com/watch?v=Im5KG3BXWGo

Ce parere aveti? Animalele au DRAGOSTE si SUFLET si inca le au din abundenta:)

4 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pe langa filmul Hachiko iti mai sugerez si filmul Red Dog si Povestea Delfinului.

| Hombre a răspuns:

"Normal ca si animalele sunt in stare de a putea gandi si simti, doar religia e cea ce spune ca ele nu au "suflet".
Si ce legatura are gandirea care este naturala si bazata pe ratiune cu sufletul pe care il "justifica" numai religia, in afara perceptiei noastre, care este deasupra lumii reale?

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Normal ca si animalele sunt in stare de a putea gandi si simti, doar religia e cea ce spune ca ele nu au "suflet".Eu nici macar nu ma cred in notiunea de "suflet" dar daca inca as fi crezut, negresit as fii stiut (la sigur) ca nu numai noi, oamenii, dispunem de acest `spirit` in noi, ma refer tot la "suflet", ci toate vietuitoarele de pe acest pamant ar dispune de asa ceva.
Si nu, in nici un caz nu ne sunt inferioare.Nu exista superior ori inferior cand vine vorba de comparatia intre specii, exista doar diferit...atat!
Te invit sa vizionezi un film cu adev. induiosator, in cazul in care nu l-ai vazut pana acum, se numeste : Hachiko: A Dog's Story, versiunea cu Richard Gere.Un film realizat dupa o poveste reala.

-Numai bine.

| karsivan a răspuns:

Animalele te iubesc neconditionat adica inferent daca esti frumos sau urat daca nu ai un picior sau daca ai bani sau nu oamenii nu sunt capabili de asta sa iubeasca neconditiomat.