| SorinELoo7 a întrebat:

'neata TPU! Am o pisica, care acum vreo 2 zile a mancat o soparla cu cap albastru si corpul verde. Ii arde capul si doarme mai mereu. Ce as putea face si ce se intampla cu pisica? Va rog mult, ajutor si dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca a mancat un guster( http://www.zooland.ro/Gusterul__Lacerta_viridis_-5441.html ) ar trebui sa stii ca, acesta, nu este o specie veninoasa(nu are glande care produc venin). Deci, pisica poate avea orice altceva, cu exceptia intoxicatiei cu venin. Zic, s-o duci la un veterinar.

| SorinELoo7 explică (pentru alessia5158):

Da, ai dreptate semana la fel cu cel din imagine. Deci nu e grav...

| alessia5158 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca s-ar fi intoxicat cu salamandrina( toxicul salamandrei) in doza suficienta in raport cu greutatea ei, pisica ar fi avut convulsii--- dar n-are!

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cel mai probabil a mancat o salamandra. Iar salamandrele sunt soparle otravitoare; unele specii au chiar multa otrava.Depinde si de metabolismul animalului, dar de la otrava, probabil o sa se simta rau vreo saptamana, mai depinde si daca a mancat-o pe toata, sau cat de mare era salamandra.Acum,stiu ca la veterinar exista anumite medicamente pentru animalele ce sunt otravite pe cale naturala, cauta acolo.

| SorinELoo7 explică (pentru Dumnezău):

A mancat putin din ceafa si coada. Sper ca nu ma muri! Apoi s-a jucat cu ea.

| Dumnezău a răspuns (pentru SorinELoo7):

Oamenii daca mananca un o salamandra, au ameteli, dar pentru o pisica, poate avea niste efecte mai urate, dar se poate sa fi fost si guster, si reactia ei de febra sa fie doar o boala care sa n-aiba legatura cu ce-a mancat. Oricum ai da-o, nu moare, dar se cere un control veterinar.

| SorinELoo7 explică:

Astept multe sfaturi!

| petre059 a răspuns:

Du-te cu ea la veterinar!