| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce să mai fac.De aproape cateva zile nu pot dormi din cauza puiului meu de câine.Schelalaie in fiecare dimineata la 5 si noaptea la 23 ce să fac? M-am săturat! De ce face asa? Cât mai dureaza aceasta perioada de schelalait?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ti ai luat cîine? Animalele nu se tin in casă, ci afara in curte, daca nu ai curte unde sa îl ți nu i ti i ei asa ceva, ca il chinui si pe el si pe tine, acum unica solutie este sa il dai cuiva care are conditii sa il creasca la curte, ca se va face mare si va lătra de va scula tot blocul.

| Ioana1312321 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E un caine de rasa special pentru apartament.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioana1312321):

Asta este cea mai mare prostie auzita: "rasa speciala de apartament". De mii de ani canii stau in curte. Astia sunt caini chinuiti care, poate, au gresit cu ceva intr-o viata anterioara si-i tineti voi in casa. Mai mult: parul lasat de caine ataca caile respiratorii si se aduna in plamani provocand nenumarate neplaceri. Rasa umana se degradeaza pe zi ce trece!

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Salontanul):

Documenteaza-te inainte să comentezi despre bichon maltez!

| Salontanul a răspuns (pentru Ioana1312321):

Eu m-am documentat pana la varsta mea. Mai urmeaza sa inveti tu sa intelegi viata. Altfel atatea vacante si concedii am cati ani de viata ai tu. Asa ca abtine-te!

| anonim_4396 explică (pentru Ioana1312321):

Ai tu bishonul? O sa roada mult, si ala umple de par. Parintii mei au avut noroc cu mine ca nu dormeam noaptea si eram aproape sa-i deschid usa. Asta intra in depresie si face foamea cand e "singur". Si are momente cand urla foarte urat daca nu ii deschizi usa sa il tii langa tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Petrece mai mult timp cu el, poate nu va mai plânge.
Gândește-te că ar fi stat mereu cu mama lui, dacă nu erau separați, deci are nevoie de atenție/companie.

| Ioana1312321 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai are atentia toata pe timpul zilei

| Yuoia a răspuns:

Nu cumva vrea afara? Vrea cand simte el nevoie, nu cand ai tu timp. Cresterea unui animal impune responsabilitate, nu e o jucarie de plus.

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Yuoia):

1)Face la pled
2)E pui
3)trebuie să ii termin vaccinurile si deparazitările

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De singuratate face asa ca orice om de orice varsta. Sa vezi cand va fi mare si la fiecare 4 ore te trezeste sa vrea la toaleta.

| aneliram a răspuns:

Până se obișnuiește cu noua casă așa va face. Vorbește, joacă-te cu el.

| DeeaCarmen a răspuns:

Poți să îl duci la un veterinar

| Ioana1312321 a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Si ce face veterinarul?

| Glenky a răspuns (pentru Ioana1312321):

Daca e un pui e evident ca face asa din cauza ca e singur si speriat deci nu are rost sa-l duci la veterinar. Nu prea ai ce face decat sa-ti pui dopuri de urechi sau sa-l tii undeva noaptea unde nu-l auzi. laughing Poate sa te joci cu el seara sa-l obosesti sa doarma dar asta depinde de timpul tau.