| DanuTzCarbon a întrebat:

O chestie cam ciudata. Am luat 2 perusi cam de 2 luni. Si pare ca s-au acomodat sau cel putin unul dintre ei pentru ca deja unul imi mananca din palma si imi sta pe deget, iar celalalt este foarte obraznic. Nu il lasa pe celalalt sa manance si parca este mai subtire mai mic dar nu asta ma deranjeaza ci faptul ca cel obraznic nu pare ca sa acomodat de loc. Doar cand bag mana in colivie se sperie si sare peste tot, iar cand nu sunt eu nu il lasa deloc in pace pe celalalt dar este foarte sperios cu mine. Concluzie: vreau sa stiu cum sa il domesticesc pe cel obraznic.

1 răspuns:
| LittleWolfLover a răspuns:

Simplu! Incearcal sa il scoti din colivie cu un prosop(mai gros ca sa nu te ciupeasca) si pune-l in alta colivie. Noaptea acopera colivia cu un prosop(dar ai grija sa lasi un pic de spatiu ca sa intre aer)
si ziua lasa-l in colivia lui. daca continua sa fie obraznic, sugerez sa il duci la un control veterinar(chiar daca raspunsul meu pare stupid sau amuzant, a ajutat multi oameni.