| IoNNuTZeW a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi in legatura cu imblanzirea perusilor mei.
I-am tinut si inca ii tin liberi prin casa, i-am invatat sa stea pe deget, etc. Problema este ca nu stiu cum sa ii fac sa nu le mai fie frica de mine, de ex: in colivie ma lasa sa ii ating, se urca pe deget, mananca din palma, dar daca sunt prin camera mea, fug de mine, se sperie etc. Tin sa precizez ca ii las de vreo cateva luni bune prin casa... Astept sfaturile voastre!

Răspuns Câştigător
| TheLittlePinkPrincess a răspuns:

Şi eu am avut perusi. Te sfatuiesc sa nu le dai mancare si cand le dai drumul prin casa, pune-ti in palma niste graunte de alea speciale si asteapta sa vina. Daca nu scoate un perus din colivie si pune-l pe pat. Tine palma deasupra lui sa nu fuga. Cand se obisnuieste, lasa-l. Poti sa incerci sa il ademenesti cu oglinzi, jucarii, etc

10 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Daca faci miscari bruste, daca ii fortezi cu "imblanzirea", ei se vor teme mereu. Lasa-i sa vina singuri. Pasarile nu sunt caini.

| IoNNuTZeW explică (pentru Peridava):

I-am lasat sa pe ei sa se obisnuiasca cu mine, sa nu se mai sperie mai bine de 3-4 luni si inzadar -_-

| Peridava a răspuns (pentru IoNNuTZeW):

Stiu o cucoana care avea un perus si il lasa de capul lui prin bucatarie. Nu il lua niciodata in brate sau altfel. Dar vorbea mereu cu ea. Si pasarea se aseza la inceput pe o floare, apoi pe umarul ei. A ajuns pana la urma sa le manance din farfurii chiar daca mancau si ei. Se baga sub cutit cand taia verdeturi, pentru ca voia si el sa manance frunzele. Iar cand se ohihnea, pasarea se aseza ori pe umar si ii ciugulea cerceii, ori pe mana si ii ciupea degetele. Asa ca, nu-l forta si ai rabdare.

| IoNNuTZeW explică (pentru Peridava):

Multumesc pentru sfat!

| AL_ID_2000 a răspuns:

Tipa la el. Nu il lovi pentru ca o sa se sperie

| IoNNuTZeW explică (pentru AL_ID_2000):

Daca tip la ei, nu se sperie?

| AL_ID_2000 a răspuns (pentru IoNNuTZeW):

Nu. Dar cred ca cel mai simplu este sa le dai mancare din palma ta