| anonim_4396 a întrebat:

O problema mare de tot! cainele meu dupa simptome are boala lui carre dar el nu a fost in contact cu alti caini nici o data. are un an, vaccin din pacate nu i-am facut, ieri a inceput sa se poarte ciudat, era foarte coplesit, de obicei este foarte activ, latra mai mereu etc... dar ieri statea cuminte, avea pofta de mancare, dejectiile erau normale doar ca era foarte foarte cuminte, azi dimineata cand l-am vazut statea culcat pe o parte, isi misca membrele posterioare astfel incat sa se ridice dar membrele din fata pur si simplu nu le putea misca, el scoate niste sunete, nu stiu cum sa le spun, acele gemete cand unui caine ii este sete foame in continuu, nu stiu, respira mai greu decat un om, trage aer o data la 2 secunde si asta o face cu greu ba chiar tremura cateodata. pur si simplu cand l-am ridicat putin s-a lasat in jos ca si cum ar fi mort dar el inca se misca, nu se poate tine in picioare,nu isi mai poate controla labele din fata, nu mai are putere, cate o data tine ochii intredeschisi, cate odata ii tine dati peste cap, nu de tot, ii mai pot face ceva?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate este otrăvit!
Dă-i lapte dulce cu ulei și mergi de urgență la un cabinet veterinar, nu-l lăsa să se chinuiască.
Pa, pa.

| RB26DETT a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Problema este urmatoarea : un cabinet veterinar este la 15 km, si tatal meu nu lucreaza in judet, deci nu am cum sa ajung cu un caine care este destul de mare la veterinar, i-am dat putin putin ulei si lapte dulce, astept totusi, altceva daca ai sti ce sa ii mai dau sau ce sa ii mai fac? partea din fata ii este paralizata, nu isi mai tine capul si picioarele din fata. isi va reveni?

| PiTbuLuL a răspuns:

Deci fi atent ii iei un ou il spargi nefiert sau nu-l fierbi ii pui oleaca de sare dar foarte putina si ulei.Nu-i da lapte ca i se va face mai rau laptele provoaca diaree si ii face mai rau.Nu stiu daca mai sunt sanse dar eu cred ca este paralizat i sau paralizat picioarele din fata.Si eu am avut un vara care a patit cu un ciobanesc asa dar la impuscat ca nu si-o mai revenit. Oricum daca stai asa departe de veterinar roaga un prieten de-al tatului tau sa te duca cu masina pana acolo ca in rest tu nai ce face.Noi ne putem da cu parerea ca in rest nu putem face nimic.Bafta si sanatate la catel!

| Roxy5199 a răspuns:

Unde stai de e cabinet veterinar asa departe?