| anonim_4396 a întrebat:

Am un caine maidanez dar totusi ar semana putin cu un labrador, vineri a fost foarte cuminte, nu prea a latrat, a mancat mai putin, apa a baut normal. sambata dimineata statea intins pe o parte si scheuna usor, toata ziua nu s-a ridicat de acolo, dadea in continuu din labele posterioare[cele din spate], labele anterioare[din fata] le tinea incrucisate, de baut putea bea doar daca il tineam eu, de mancat nu putea, i-am dat sa bea lapte pentru a-l mentine cat de cat in viata, duminica adica azi a inceput sa faca niste miscari ciudate[el dadea semne de paralizie de sambata, nu isi misca partea din fata a corpului, nu isi tinea capul daca il ridicam], miscarile sunt un fel de impulsuri, un impuls pe la 2-3 secunde [cum sta el culcat normal deodata parca si-ar da capul cu tot cu gat in fata, ceva foarte ciudat, respira cam cum respiram noi oamenii, si tremura mereu cu toate ca afara este cald] nu am avut cu ce sa ma duc la veterinar, si pe siteuri nu mi-a raspuns nimeni, va rog, daca stiti daca mai poate fi salvat, sau ce are pentru a sti ce sa caut ca el este intr-un fel paralizat dar el dadea sa se ridice in urma cu 1 ora dar nu putea, dadea din toate labele fata de zilele trecute, nu are spume la gura si nu are diaree, nu stiu ce are, doar paralizat sau nu stiu, din cate am citit cred ca este perforat nervul radial si are mici scapari, este foarte ciudat, multi vecini au venit sa il vada si nimeni nu a mai vazut aceasta boala sau ce are el. rog daca este vreun veterinar sau cineva ce stie ca unul din parinti este veterinar sa imi spuna exact ce are pentru a sti ce sa ii fac, Funda.

Răspuns Câştigător
| AndreyTPU a răspuns:

Ma bucur pentru el, sper sa se faca bine cat mai repede.Mereu e bine sa ai un caine pe langa casa.Ingrijestel acum pana isi revine, cand isi va reveni o sa se tina el pe picioarehee hee, O seara placuta si Multa Bafta cu catelul.

8 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Am avut si eu caini de-astia.Cred ca are viermisori sau un virus la stomac.Nu stiu daca se mai poate face ceva pentru el.
R.I.P.

Răspuns utilizator avertizat
| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Daca este batran asa este o boala a lor si asa se manifesta ii poti da si niste biscuitidar nu dulci simpli.

| AndreyTPU a răspuns:

Salut! Du-l repede la un veterinar din oras/sat pentru a nu fi prea tarziu, e rau pentru acel catel.Inca mai poate fi salvat.Succes cu catelusul.

| RB26DETT a răspuns (pentru AndreyTPU):

Ok, cred ca a fost ceva ceva dar el se simte mult mai bine astazi, multumesc pentru raspuns totusi, inca nu se poate ridica de jos dar a mancat singur si a baut apa, isi misca tot corpul si i-am auzit vocea putin, cand il ridic in picioare isi pierde exhilibrul si cade, acum 2-3 zile nu puteam sa il tin pe picioare, era foarte slabit, i-am dat in fiecare zi lapte cu o seringa [fara ac], altfel nu putea sa manance. sper totusi sa isi revina repede, am nevoie de el, daca el nu poate latra mai ales pe timp de noapte nu voi sti daca intra sau nu oameni pe furis in curte laughing).

| AndreyTPU a răspuns (pentru RB26DETT):

Ma bucur pentru el, sper sa se faca bine cat mai repede.Mereu e bine sa ai un caine pe langa casa.Ingrijestel acum pana isi revine, cand isi va reveni o sa se tina el pe picioarehee hee, O seara placuta si Multa Bafta cu catelul.

| BudurLiviu1995 a răspuns:

Gasesti in cabinete veterinare pastile pentru nevralgii.am patit si eu la fel cu catelul meu. si in maxim o luna isi revine.te asigur. ii bagi cate o pastila p gat si ii da si pedigree umede pentru ca nu poate sa mestece prea bine. funda?

| RB26DETT a răspuns (pentru BudurLiviu1995):

:O:O o luna? pfff dar asta e prea de tot, acum aproape isi revine, are niste mici probleme, nu se poate controla in unele momente scrasneste din dinti foarte foarte tare, ma ingrijoreaza chestia asta, in picioare daca il pun isi pierde echilibrul si el tot se invarte si vrea sa se ridice in picioare.