| NicollNikkyKv a întrebat:

Oare de ce la catelusa mea ii curge sange din " zona intima "? vreau raspunsuri serioase si fara glumewinking
funda!

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Catelusa ta este in calduri este normal sa aiba scurgeri din 6 in 6 luni, in aceasta perioda de calduri se poate imperechea si avea pui, daca are cel putin 2 ani. Ciclul de calduri la catea dureaza cam 21 zile. Incepind cu ziua 9-14 se produce ovulatia si poate fi dusa la mascul, pentru a face pui. Daca nu vreti pui de la ea dupa ce iese din calduri la 2 luni poate fi sterilizata ( castrata ) si scapati de stressul cu caldurile.

10 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

E in calduri,decamdata nu accepta mascul, dar in urmatoarele zile isi va cauta mascul, ai grija mare de ea daca nu vrei pui fiindca va face orice sa scape, pe a mea o tin legata in perioada aia fiindca isi face loc si scapa.
Daca vrei sa scapi de situatia asta sterilizeaz-o, e cel mai bine si pentru tine si pentru ea.

| pietrean a răspuns:

Catelusa fiind de sex feminin, are si ea ovulatie ca la femei, deci are si menstra.

| SunnyDay88 a răspuns:

Cateua ta vrea un catel.

la mine, in ambele cazuri (adica la cele 2 catele) dupa aceasta prima "menstruatie" daca nu am dat-o la catel nu a mai avut nici una si nu a mai acceptat caine.

probabil daca acuma nu vrei pui si vrei mai tarziu si patesti ca mine, sa nu mai aiba nevoie cateua, probabil vor fi tratamente care sa ii provoace acea ovulatie.

| 69dacăvrei a răspuns:

Ai auzit de menstruatie?
Sau :
Ai auzit de veterinar? Daca da, Du-o!

| Meowww a răspuns:

Si catelei mele i s-a intamplat la fel! Nu te panica, deoarece e la fel ca la oameni, aproape. Tine doar cateva zile asta. Si chiar nu glumesc! Si cainii au menstruatie. Eu nu i-am facut nimic, si i-a trecut! Daca esti panicata si vrei sa fii sigura, du-o la veterinar, dar alt ceva nu are ce sa fie.

| Pufiiiiiii a răspuns:

E la ciclu

| NicollNikkyKv explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri :*! M-am gandit si eu la asta dar nu eram sigura asa ca m-am gandit sa scriu aici prima data cand am scris cativa au zis ca am innebunit si ca, catelele nu au ciclu dar apoi am m-ai intrebat si uita ca aveam dreptate! :*

| pisihabarnuare a răspuns:

E ca la fete. cand se apropie perioada de reproducere!

| kittysweet11 a răspuns:

Ciclu

| Anca099 a răspuns:

Si catelusei mele ii curge sange din '' zona intima" am dus-o la veterinar si mi-a spus ca la catele indiferent de rasa normal ca au si ele menstuatie cum avem si noi femeile.dar ca sa fi mai sigura du-te cu ea la un veterinar.