| AndreeaNustiu a întrebat:

Sunt obligatorii spallarile in zona intima cand esti pe ciclu? Adica daca te speli nu curge sange foarte mult in dus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldVali a răspuns:

Nu fa baie pe ciclu, te trezesti cu o hemoragie, ti-am mai zis, spalate-te doar local cu apa calda, nu fa dus ca sa stai in picioare. Folosesti un lighean cu apa calda si sapun si te speli repede local.
Daca faci dus cand ai debit, te trezesti cu sange peste tot.

| Azµre a răspuns (pentru GoldVali):

Este o prostie, nu faci nici o hemoragie, numai dacă stai ca peștele în oala cu ciorbă. Poate să se spele fără probleme.

| GoldVali a răspuns (pentru Azµre):

Ce te bagi mascatule? Asta e intrebare de fete. Iti vine si tie menstruatia?

| Azµre a răspuns (pentru GoldVali):

Poate îmi vine mai știi?!
Ceea ce spui tu acolo este parțial adevărat, și ține de fiecare persoană în parte. Hemoragia se produce dacă stai în apă fierbinte, dar nu la toate persoanele. Sunt prsoane cărora le curge în draci și sunt persoane care la contactul cu apa fierbinte nu le mai curge. Nu poți face o generalizare!
Un duș este inofensiv ca și o baie cu apă călduță!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este obligatoriu sa te speli dimineata, seara, dupa fiecare scaun si la fiecare schimbare a tamponului. Curge in cada ceva sange, dar se spala. Daca nu te speli, in 10-12 ore o sa incepi sa puti ingrozitor de la sangele care intra in putrefactie.

| AndreeaNustiu explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos.

| anss23 a răspuns:

Nu,cât timp faci duş sângele se va opri.Dar nu este recomandat să faci băi fierbinţi în primele zile de menstruaţie.

| Bondarel99 a răspuns:

De unde ai auzit prostia asta? Acum daca esti pe ciclu trebuie sa stai nespalata? Din contra, trebuie sa ai o igiena corespunzatoare mai ales in aceste zile laughing

| AndreeaNustiu explică (pentru Bondarel99):

Asa ma gadesc si eu ca trebuie sa ma spal, am auzit-o de la o fata

| Azµre a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu că așa ajung unele persoane să sufere de candidoză și de alte afecțiuni ale vaginului. Datorită igienei prost făcute.

| Bondarel99 a răspuns:

Multe sfaturi proaste iti sunt date pe aici...cum sa ai hemoragie? De unde sa ai hemoragie? Crezi ca vaginul tau e cascada Niagara? laughing hai sa stam nespalate o saptamana pentrui ca asa ne-a invatat mama laughing

| GoldVali a răspuns (pentru Bondarel99):

Mai fato poate tie iti picura doar acolo de culoare. Eu am debit mare si schimb tampoanele des. Nu e cascada dar e destul incat sa nu fac ever baie pe ciclu. Si nici dus la inceput. Citeste bine raspunsul si nu te mai da rotunda. Nu a zis nimeni de aici sa nu ne spalam, depinde insa cum. Si ma bucur ca m-a invatat si mama si nu trebuie sa intreb niste fete care cred ca se pricep la toate.

| Bondarel99 a răspuns (pentru GoldVali):

Pai daca tu ai debit mare nu inseamna ca atunci cand te speli ai debit si mai mare, iti curge doar atat cat trebuie sa curga...

| AndreeaNustiu explică:

Dar nu va curge sange cand ma spal?

| GoldVali a răspuns:

Sunt recomandata spalarile locale atunci, dar nu cu apa fierbinte ci cu apa calda. Dus nu fac in primele doua zile pentru ca am debit, ci doar dupa aia. ( asa m-a invatat mama )

| DeneRicky a răspuns:

Da sunt obligatorii, dar nu cu apa fierbinte ci calduta, o sa iti curga putin, depinde de la un vagin la altul cat de mult curge, dar nu iti fa plobleme ai voie sa te speli dora nu vrei sa miroasa depa tine nu? asa ma gandeam si eu.

| Corinush2013 a răspuns:

Pai da trebuie sa ai grija de igiena ta. Nu-ti fa griji poti face baie fara probleme.

| TriXeE a răspuns:

Buna! Te poti spala in timpul mentruatiei. Nu, nu curge foarte mult in dus. Trebuie sa te speli macar o data pe zi.