| Aurelia a întrebat:

Obisnuiti sa sarbatoriti Halloween-ul? Daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Nu! Cand esti mic si traiesti sarbatori d'astea, e altfel, ramai cu momentele alea copilaresti, traite in copilarie, ai o istorie care te uneste de o sarbatoare, insa aceasta sarbatoare nu-mi e familiara, nu ma leaga nimic de ea. Poate daca o "imprumutau" romanii pe cand eram eu mic, asa-mi este indiferenta, si simt ca nu-si are rostu' la noi.

23 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Ma, nu sarbatoresc eu nici pe astea ale noastre, dar apoi halloween. laughing De ce? Pur si simplu... nu ma ajuta cu nimic si nici nu vad cum as putea sarbatori. Doar nu vrei sa ma imbrac in vrajitoarea nu stiu care, nu? Am trecut de stadiul alabig grin

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

NU! Nu sunt adeptul acestor tipuri de sarbatori imprumutate gen Halloween ori Valentine's Day... Pentru ca, desi detest birocratia de aici, respect traditia. Sfantul Dumitru, cu foc mare si cantece la chitara. Ce atatea fantome si filme horror? Generatie McDonald's, ce vreti...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu - nu-mi plac sarbatorile de imprumut. Le avem pe ale noastre mult mai frumoase dar din pacate le cam uitam...

Răspuns utilizator avertizat
| Ea a răspuns:

Eu nu am sarbatorit niciodata Halloween-ul pentru ca religia crestin-ortodoxa nu accepta aceasta "sarbatoare". Mi se par mult mai frumoase sarbatorile cu care m-am obisnuit, pe care le cunosc de cand ma cunosc pe mine... In loc de "trick or treat", spuneam "La anul si la multi ani!" cu cativa ani in urma...

| Victoria a răspuns:

Nu sarbatoresc Halloweenul pur si simplu pentru ca este o sarbatoare importata, nu ne apartine noua, romanilor.

| deejayra a răspuns:

Nici macar nu stiu pe ce data e

| Mwhahahaa a răspuns:

Cu ocazia acestei sărbători, copiii se maschează în vrăjitori, mumii sau alte personaje şi colindă pe la case întrebând „Trick or Treat?" (Păcăleală sau dulciuri?), ca o ameninţare că dacă nu li se dau dulciuri, persoanei colindate i se va juca o farsă.(In America) În alte ţări Halloween este serbat prin parade şi carnavale.
Dar din pacate la noi, de halloween nu se intampla nimic sad

"sarbatorim"...la scoala...
am inchirtiat un costum de vrajitoare...love struck
de abia astept...

| uzzi92 a răspuns:

Nu vad rostul in a sarbatori importuri, cand noi nu ne aducem aminte nici macar de ale noastre... eu zic ca ar trebui sa ne ingrijim de ale noastre intai si sa nu mai acceptam tot ce e venit de afara...

| ellutza a răspuns:

Sunt in Irlanda si lumea se pregateste intens de Halloween! Majoritatea magazinelor au in vitrine diversi "manechini " fiorosi, vrajitoare etc. Petardele bubuie de cateva saptamani... sunt curioasa cum o sa fie... Primul meu Halloween aici tongue

| Iulian03 a răspuns:

Nu,pentru ca nu este o sarbatoare la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca la noi se sarbatoreste noaptea Sfantului Andrei.se pazeste usturoiul toata noaptea.sa nu-l fureeee...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de halloween copiii se inbraca in
costume si merg la casele oamenilor dupa bomboane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei da imi plece atunci cand ma gandesc ca primesc dulciuri am fost in america la o cunostinta si am facut halloween-ul acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da obisnuiesc sa sarbatoresc halloween-ul pentru ca este ceam mai tare petrecere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dam petreceri la scoala numa da ii misto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ce data se sarbatoreste halloween-u?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am sarbatorit niciodata Halloween-ul. Dar anul acesta va fi altfel(se presupune ca il voi sarbatori)

| kanibala a răspuns:

rolling on the floor))patruk ar fi lol sa merg la vecinu si sa intreb "ne dati or nu ne dati" si el sa zic "ce sa va dau iarasi v-ati aruncat mingea peste gard lasati-ma sa dorm!"rolling on the floor)si's cam mare devil

| razvan_3457 a răspuns:

Haha. eu nu am sarbatorit pentru ca n am fost la nici o petrecere de haloween. adica asta inteleg eu prin "sarbatorit". sa mergi la un party. insa as merge. happy stii care e ironia... unii sarbatoresc craciunul crestineste, pastele (unii tin post si merg la biserica) si de haloween se imbraca in vampiri big grin...

| RECLI a răspuns:

E mai tare când eşti mic...copiii (ca mine) de Halloween se joacă mai ales... dar nu e ca alte sărbători ( de ex. crăciunul big grin )

| RoxyRoxy a răspuns:

Nu...deoarece la noi in Romania se sarbatoreste doar cu balurile de Halloween la scoala... dar mi-ar placea sa se sarbatoreask si la noi asa cum se sarbatoreste si in alte tari big grin... dulciuri, costume, noaptea imblat la 'colindat' day dreaminghee hee