| Ralucutsa a întrebat:

Ok...Deci iar va pun o intrebare despre perusi...
Perusii ciripesc?
Al meu nu stiu ce are, de nu ciripeste!
Funda!

4 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie bolnav, dar cu siguranta duce lipsa unui partener. Daca ai posibilitatea, pune-i un tovaras in colivie. Aici un video cu cei care ciripesc http://www.youtube.com/watch?v=AklmLGqlk2I

| JustArmy a răspuns:

Da ciripesc si inca foarte mult. al meu inkepe sa kante in fiecare dimineata cand rasare soarele. kateodata si noaptea cand se sperie de ceva. poate nu traieste in konditii bune. asigura-i o alimentatie buna, foarte important sa aiba o kusca mare ca atunci cand inkearka sa dea din aripi sa nu le loveaska de peretii kustii, sa nu stea in kurent. eu am avut 2 care i-am tinut in kurent si au murit. daca ai decat un perus trebuie sa-i pui o oglinda in kusca sa nu se simta singur. perusii mor sau sunt tristi si din cauza singuratatii. akorda-i mai multa atentie si mai lasa-l liber prin casa. daca tot asa este mai bine mergi cu el la un veterinar, poate a contactat vreo boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare cu el! de cand il ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un perus frumos dar nu ciripeste deloc. adevaru e ca e singur dar vreau sa-i iau pereche ca nu stiu ce sa ma fac cu el e tot timpu singur.