| ioana_5009 a întrebat:

Pana la ce varsta nu ai voie sa scoti un bichon din casa si sa ii faci baie?

eu stiam ca, cam pana la 6 luni un caine bichon nu are voie sa faca baie sa fie tuns sau sa i-as aafara pe jos... e adevarat?

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Nu, nu e adevarat. Orice caine are voie sa iasa afara la o saptamana dupa ultimul vaccin. De obicei, vaccinurile se incep la 2 luni si se termina la 3 luni (se fac 3 vaccinuri din 2 in 2 saptamana), deci pe la 3 luni jumate poti sa-l scoti, ca e imunizat. Asta doar daca incepe vaccinurile la 2 luni. Daca le incepe mai tarziu, il scoti cand le termina, la o saptamana dupa ultimul. Dar iti recomand sa i le faci cand mai devreme ca parvoviroza e mortala si afecteaza cateii pana in 6 luni f mult.
Legat de baie, km aceeasi poveste. Tot dupa ce termina vaccinurile. Cu toate astea, daca e prea murdar poti sa-l speli si inainte dar cu mare grija. Oricum, regula de aur legata de baia bichonilor e ca trebuie spalat numai cu sampon de catei, sa-l stergi bine cu un prosop si sa-l usuci imediat cu feonul sau aeroterma (chiar si vara daca e mai mic de 6 luni) si sa nu-l tii in curent deloc vreo 2 zile dupa baie. Aaaa, si sa aiba patutul un pic mai sus de podea, sa-l nu ia curentul pe sub usi. Baia poti s-o repeti km la o luna, dar poti si mai des, insa nu mai des de 2 saptamana.
Eu am scos bichonul afara la 3 luni ca a inceput vaccinurile mai devreme (la 7 saptamana) si le-a terminat mai devreme. Prima baie a fost la 2 luni jumate ca era murdarel.
PS: ai mare grija sa nu-i bagi apa in urechi.

| Serendipity17 a răspuns:

De ce sa nu aiba voie sa iasa afara? straight face

| Addaaa99 a răspuns:

Deci
salut
asa
pana pe la vreo luna jumate chiar 2...
si sa il tunzi pe la vreo 4 5 luni si baie la 2 luni

| myam33a a răspuns:

Nu ai vreo unu in plus? :-s Vreau si eu :-