| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Eu am un caine bichon maltese in varsta de 5 luni si era invatat sa faca afara nevoile dar acum de vreo o săptămână nu l-am mai scos pentru ca este ploaie si el se murdareste tot si ii este frig.
Si il las sa-si faca in casa nevoile.
O sa se dezvete sa faca afara?
Cum pot sa ii scot dar sa nu se murdareasca?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wpAbby a răspuns:

Nu conteaza ca ploua, ninge etc, scoate-l afara cat sa-si faca nevoile (maxim 2 minute dureaza) si cand ajungi in casa iei un prosop si il stergi pe labute. Daca il tii doar in casa, da, se va dezvata. Daca a facut deja prin casa prin locuri unde nu are voie deja s-a invatat.Cand ii vine sa isi faca nevoile le va face intr-un loc unde le-a facut inainte.Ce daca se murdareste? Crede-ma, nu moare.Si pentru 2 minute cat sa mai ia si el aer nu moare de frig.

1 răspuns:
| dd17 a răspuns:

Nu i dai voie sa se duca chiar unde vrea adica il scoti si il ti pe langa tine il lasi sa si faca nevoile si dupa nu o sa l sterg decat pe labute