| SpoT_6593 a întrebat:

Pana la ce varsta poti dresa un caine si cat dureaza sa il inveti o comanda de exemplu(1 saptamana. 2)etc Multumesc! FUNDA

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna SpoT,
Poti sa il inveti o comanda incepand de la 3-4 luni si eu zic ca daca vrei neaparat sa il inveti multe lucruri (ma refer la cele de baza, poate vrei si sarituri prin cerc sau ceva) sa o faci pana la varsta de max 3 ani jumatate. Incepand de la 5 ani cainele nu poate sa mai faca atatea lucruri pentru ca incet incet incepe sa imbatraneasca. Al meu are 7 ani si m-am oprit cu exercitiile care necesita multa munca si efort (de ex. sarituri prin cerc). Acum mai repet cu el doar esentialul (l-am invatat sa faca diferenta dintre dreapta si stanga; daca ii zic sa imi dea laba dreapta mi-o da pe dreapta, daca ii zic stanga mi-o da stanga).
Toate aceste lucruri necesita multa rabdare din partea ta.
Recomand ca un exercitiu sa nu tina mai mult de 5 minute si sa le mai schimb intre ele ca sa existe diversitate. In total 15 minute e destul pentru o tura de exercitii dar nu il obosi cu prea multe repetari.
Durata invatarii unei comezi depinde de la caz la caz, depinde de cat de receptiv e cainele, depinde de relatia dintre caine-stapan. Comezile de baza (Sezi, culcat, da labuta) se invata foarte usor si nu necesita efort prea mare. Daca faci exercitiile o data pe zi (ti-as recomanda daca poti sa le faci cam la aceleasi ore pentru inceput) nu o sa iti ia mai mult de 2 saptamani.
Comezile mai speciale dureaza mai mult.
Nu uita sa iti rasplatesti cainele cu ceva bucatica de carne atunci cand face bine ceva si sa il incurajezi. Daca nu face ceva bine, e din cauza ca nu a inteles si nu trebuie sa il bati, ci sa repeti inca o data.
Succes
Pa, pa

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

@SpoT: ID-ul de messanger pe care il folosesc pentru TPU e helptpu@yahoo.com
Iti multumesc mult pentru fundita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepand de la 4 luni, pana cand il inveti tot ce vrei.mai invata si singur.

| SpoT_6593 explică:

Multumesc Oana. Da-mi si mie id-ul tau de mess sa te mai intreb cate ceva despre caine. Multumesc!