| cristianahsm a întrebat:

Papagalul perus mananca si patrunjel?

Răspuns Câştigător
| emaalexandra97 a răspuns:

Patrunjelul are printre cele mai multe vitamine pe care le poate acumula perusul atunci cand il mananca.patrunjelul trebuie spalat bine inainte de a-i fi dat sa fie mancat, si agatat de gratiile de sus a coliviei, pentru ca perusul sa poata manca in timp ce sta pe stingheie(batul pe care sta). persul va fi foarte fericit daca-i vei da patrunjel. daca este pretentios la inceput, nu-i nimic, asa sunt majoritatea la inceput cand cunosc un aliment nou. sper ca ti-am fost de folos

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Papagalii perus sunt foarte pofticiosi mananca paine, portocala patrunjel, uneori chiar si varza.

| Pufoshenia a răspuns:

Siugur ca da mananca. Mananca si morcovi, mere, varza etc.Eu stiu o retzeta usoara care la papagali mei ii place.Razalesti un morcov si amesteci cu putin griz apoi pui intr-un polutz sau alt ceva.Multi papagali indragesc mancarea asta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| aLdu a răspuns:

Sigur ca da.Mananca, dar daca ii place.Am sh` eu papagali perusi sh` nu se prea dau in vant dupa patrunjel. dar a unei prietena da. ii place la nebunie:]