| zuzu0406 a întrebat:

Pechineaza mea e foarte bolnava si nu stiu ce sa ma fac,nu am bani sa o duc la doctor. Sambata seara a inceput sa tremure,i se umflase burtica si am presupus ca e otravita. A luat tata o siringa si i-a bagat pe gat apa cu otet. Dupa cateva ore s-a oprit din tremurat si speram sa isi revina,dar acum respira foarte greu,mananca si vomita. Nici nu poate sa doarma caci respira pe gura si vad ca sta mereu cu botul in sus,probabil s-o mai ajute. Vad acum ca starea ei se agraveaza deoarece nu mai mananca si vad ca nici saliva nu si-o mai poate inghitii. Aveti cumva idee ce ar putea fi? Sufar cand o vad asa,se misca,se urca la mine in pat, se vede dupa ochi cat de rau ii este...si mai are si pui. Si mereu are o senzatie de voma chiar daca nu vomita.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.Unii veterinari fac consultul si trtamentul gratis, deci te sfatuiesc sa vorbesti cu toti veterinarii din prin zona, poate ai noroc. N-am inteles daca are pui in burta, sau nu. Daca nu are, s-ar putea sa fie piometru, inflamarea uterului, care este o boala mortala daca nu este operata de urgenta, sau cum ai spus tu, otravita, si la fel poate sa moara daca nu este dusa de urgenta la un veterinar.
Nu ai ce sa ii faci daca nu stii ce are, sfatul meu este sa te duci cat mai repede la un veterinar si daca dai de unul cu inima buna, o sa fie gratis consultul si tratamentul.

| Kriss96 a răspuns:

Nu prea imi dau seama ce are dar totusi incearca sa o duci la veterinar. Ati putea ajunge la o intelegere. De exemplu sa-i platiti banii de tratament dupa mai mult timp. Sau poate veterinarului i se va face mila si ii va face tratamentul gratuit.
Eventual imprumuta de la cineva.
Exista intotdeauna o solutie daca iti doresti cu adevarat ceva!
Ar putea sa nici nu aiba ceva grav pana la urma.
Nu te da batuta.

| irinuk28 a răspuns:

Probabil are viermișori(limbrici, sau poate din aceia mai mici). Dacă ți la viața ei, încearcă să faci cumva rost de bani, fiindcă doar veterinarul va ști ce să-i facă sad.
Cel mai probabil nu i-ai făcut toate vaccinurile care se fac în primele luni de viață, dar să ști că nu te costă mult.Sigur o să-i administreze un medicament, sau poate un vaccin, ceea ce nu costă enorm de mult.
Numai bine!

| Ademira a răspuns:

Oameni inconstienti. 1. De ce o lasi sa faca pui daca nu esti capabila sa ai grija de ea? I-ai facut analize, teste de ai lasat-o sa se imperecheze sau ai sa arunci puii aia in strada? 2. Daca nu ai putere financiara, nu iti lua un caine. Cainele se mai imbolnaveste, are nevoie de mancare, ingrijire, vaccin, crezi ca e o jucarie? Iti bati joc de o viata nevinovata. Meriti sa fii rasplatita cu aceeasi moneda.