| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce tip de fotografii se potriveste un obiectiv de f1.2?

Răspuns Câştigător
| sigmanet a răspuns:

Un "f/1.2" este un obiectiv de calitate, foarte luminos. In principiu aceste obiective sunt fixe. Majoritatea sunt create pentru fotografii "macro" sau "fisheye"

4 răspunsuri:
| serban a răspuns:

Pentru fotografii cu adancimea campului mica (de exemplu un portret cu un background foarte frumos blur-uit), pentru conditii de iluminare slaba, etc. Dar se poate folosi in foarte multe situatii.

| MihaiA a răspuns:

F1.2 te lasa sa faci poze cu foarte putina lumina. Pentru tipurile de poze mm sunt importanti nu F`u.
Oricum. ai un obiectiv smecherhee hee

| baba a răspuns:

Îmi permiţi să întreb ce obiectiv?
F1.2 este cum a spus şi Mihai A pentru situaţiile în care ai puţină lumină. Merge fenomenal la concerte spre exemplu. Are totuşi dezavanaje: captează multă lumină datorită deschiderii diafragmei însă focalizează pe o zonă foarte mică. Spre exemplu dacă vei avea solistul trupei la un metru în faţa ta iar pe baterist la 3 metrii, nu vei putea focaliza simultan decât pe unul dintre aceştia.

| FotografBucuresti a răspuns:

Pentru orice tip de fotografie in care vrei ca fundalul sa iasa in ceata (asa cum toata lumea vrea) happy