| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru cei ce cunosc fotografia) eu am canon 450d si meam gasit un obiectiv zenit 58 mm f1.2 imi puteti spune o sa mearga la canonul meu?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Nu zic neaparat de calitate, asta e relativa. Ma refer la sistemul propriu-zis, body+obiectiv, daca este functional.

Dupa cum probabil stii, obiectivele Canon EF-S au motor de focalizare in obiectiv. De asemenea, diafragma se regleaza prin comanda electronica. Dupa cum probabil ai observat, pe montura exista niste conectori electrici, scopul lor fiind de a face focalizarea si diafragma sa functioneze. Intrebarea e: inelul adaptor are conectori? Are acelasi numar de conectori? La obiectivul Zenit, cum reglezi diafragma? Prin comanda mecanica sau electronic, din meniul aparatului? Daca o reglezi mecanic, sa zicem ca problema asta ar fi rezolvata. Focalizarea automata nu o vei avea. Altceva: ai gasit tu concret adaptor Canon-Zenit, (care, la o adica, sa aiba si conectori)? Acum vreo jumătate de an căutam în draci pe la F64 o modalitate de a adapta la SLR-ul meu pe film Canon EOS 1000V obiective Canon EF-S pentru digitale ca al tau (al meu merge cu EF, care sunt seria L si au preturi exorbitante). Adaptoare pentru astea, canci.

Dupa parerea mea, fara teste facute in prealabil, nu iti recomand achizitionarea obiectivului. Este foarte posibil sa nu fie compatibil, sa nu gasesti adaptor sau sa nu fie cum vrei tu (aminteste-ti de povestea cu distanta focala si senzorul tau mai mic... Chiar daca pe el scrie 58 mm, o sa ti se vada ca si cum ai avea unul de 90. Mai e vreo smecherie? Ca fapt divers, cred ca e mai bine sa mergi pe originalele EF-S.

2 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Nu stiu concret care e obiectivul, dar daca nu are montura Canon EOS nu merge. Nici adaptoare nu tin minte sa fi vazut. Si cu filet adaptor oricum pierzi autofocalizare si reglajul diafragmei (asta daca nu are inel pentru reglaj diafragma). Ma indoiesc ca Zenit are montura Canon EOS. Si inca ceva: daca obiectivul e pentru aparate pe film (si Zenit digital nu cred ca exista), care au senzor full-frame (filmul e de 35 mm, e mai mare decat senzorul de la Canon 450D), echivalentul distantei focale de 58 mm in full-frame e in jur de 90 mm in senzorul tau. Deci daca il montezi la tine, imaginea se vede ca si cum ai avea un Canon EF-S de 90 mm. Iti recomand obiectivele Canon EF-S sau compatibile EF-S de la Sigma sau Tamron.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am de la Canon inca vreo doua obiective, dar m-am gindit poate sa-mi cumpar acest obiectiv si este un fel de "inel" cu ajutorul caruia se poate de montat la Canon. dupa parerea ta se va pierde ff tare calitatea, da?