| Andreea81818 a întrebat:

Pentru cunoscători de pesti va rog ajutati-ma!
Mi-am luat acum cateva zile 6 pesti tetra glofish si 2 sanitari iar astazi tatal meu a mai adus 1 Tetra glofish si 2 tetra neoni. Toti sunt inca pui iar problema mea este ca peștii tetra glofish ii fugăresc pe cei tetra neon sau se bat, nu-mi dau seama exact dar nu se inteleg asta e clar. Acvariul este destul de mare mai ales ca nu sunt multi pesti si omul de la Animax a spus ca este perfect, deci asta nu ar fi o problema. Ceea ce nu inteleg eu de ce peștii tetra glofish ii iau la "harta" pe cei tetra neon cat timp sunt din aceeasi familie de pesti. Ba rog mult, ajutati-ma cu un sfat sau daca ati sti motivul, acum de frica a nu-i omori i-am pus pe cei doi tetra neon intr-un bol pana maine pentru ca as dori sa ii duc innapoi deoarece nu vreau sa moara. Pot face ceva, se vor intelege? Sau trebuie ineaparat sa-i duc innapoi. Sper ca cineva imi va raspunde pana maine, va multumesc.

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu prea poti dresa pestii deci daca nu se inteleg, mai bine du-i inapoi. Sau ia mai multi pesti neon ca sunt minoritari acolo si de asta isi permit sa-i atace ceilalti.

| Smmo a răspuns:

Ai facut bine ca i-ai despartit. Sper sa ti-i primeasca inapoi vanzatorul. Daca mai ai problema asta, poti si sa pui un geam sau altceva despartitor in acvariu, daca nu vrei sa-i tii in bol.