| VasileVasile2345 a întrebat:

Perusul mascul al meu a calcat-o si s-a asezat peste femela. Cam dupa cat timp de la aceasta imperechere, femela se va duce in cuib sa depuna oua? Va rog, sunt asa nerabdator happy big grin

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

E gresit ce scris Robert_George_2001! Raspunsul corecte este ca femela-perus va face ouale la circa 10-14 zile de la prima imperechere! Vezi la http://www.4animale.ro/......ea-puilor.

18 răspunsuri:
| Robert_George_2001 a răspuns:

1 luna-25 zile

| Robert_George_2001 a răspuns:

Adica voiam sa zic ori o luna ori 25 de zile.Sa nu intelegi gresit

| VasileVasile2345 explică (pentru Robert_George_2001):

Dar de unde stii?

| happyANDsad a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Pentru ca ei au o perioada de gestatie asa sa zic mai lunga si mai intii dezvolta oul apoi il cloceste

| VasileVasile2345 explică (pentru happyANDsad):

Am inteles

| VasileVasile2345 explică (pentru happyANDsad):

Dar, vad ca masculul devine din c ein ce mai agitat si femela intra si sta mult in cuib, de ce?

| happyANDsad a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Poate doar e bucuros la urma urmei va fi tatic

| VasileVasile2345 explică (pentru happyANDsad):

Mersi mult, mai am o intrebare. AL incpeut am luat 3 perusi : astia doi s-au imperecheat, a treilea ar trebui sa il izolez din colivie?

| happyANDsad a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Daca e mascul da s-ar putea sa vrea el ouale si femela dar si el trebuie cumva imperecheat altfel vor avea ceva unul cu altul

| VasileVasile2345 explică (pentru happyANDsad):

Vai de mine, e mascul, si nu mai alta cusca, unde sa-l pun?

| untu a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Il vinzi, dar in cusca trebuie sa stea doar o pereche!

| VasileVasile2345 explică (pentru untu):

Dar mi-e mila de el, nu pot sa cumpar o alta cusca, si sa il pun acolo?

| VasileVasile2345 explică (pentru untu):

Aha, imi poti spune raspunsul la ce am scris mai sus. E bine?

| untu a răspuns (pentru Robert_George_2001):

Ai gresit! Nu ai fost bine informat! Trebuia sa cauti mai intai la GOOGLE, cauti bine informatiile si apoi poti sa raspunzi precis!

| untu a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Daca vrei, pune-l acolo in alta cusca!

| VasileVasile2345 explică (pentru untu):

L-am pus si parca ar plange, vrea sa se duca inapoi in cealalta. Ce fac?

| untu a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Mai cumpara o femela-perus sa fie pereche! Daca il pui inapoi la cusca cu o femela si doi barbatusi, ouale nu sunt bune daca le calca amandoi pe o singura femela! In plus acesti barbatusi se pot lua la bataie!

| VasileVasile2345 explică (pentru untu):

Nu cred, masculii nu-s de aceeasi varsta. unu e mai mare, altul mia mic. Deci nu se bat tongue

| untu a răspuns (pentru VasileVasile2345):

E gresit ce scris Robert_George_2001! Raspunsul corecte este ca femela-perus va face ouale la circa 10-14 zile de la prima imperechere! Vezi la http://www.4animale.ro/......ea-puilor.