| nonamenohate a întrebat:

Peste cateva saptamani imi iau un pui de pisica persana.
Nu stiu ce sa aleg, o fetita sau un baietel? Care sunt dezavantajele/avantajele si care ar fi mai jucaus?(fata sau baiat)

Răspuns Câştigător
| myrandalove a răspuns:

Eu am avut si pisica si motan asadar am experiență. Iti ofer câteva sfaturi utile...
O pisica :
- daca esti fata, pisica ta iti va fi ceva mai apropiata având in vedere ca aveti acelasi sex;
- este plina de afectiune si energie;
- daca locuiesti la casa, trebuie sa stii ca esti foarte incantata când vine vorba de soareci;
- nu consuma mult;
- in schim pisicile au un singur dezavantaj, acela ca după un an de la nastere incep sa fete... Apoi restul vietii nasc de 2 ori pe an iar numărul puilor pot ajunge la unele cazuri chiar si la 8-9 pui ( la mine nu a născut decât 3-5 pui )
La motani :
- sunt afectuosi si jucausi, in schimb un pic mai lenesi ca femelele
- prind soareci, dar cum am spus sunt un pic puturoși
- iar in perioada de inmultire, daca încerci sa-l tii in casa te va miorlăi toata noaptea...
Asta a fost, însă trebuie sa stii ca comportamentul unui feline diferă... Ca si oamenii au personalitatea lor, iar tu o vei influenta foarte mult! Succes cu pisoiul tau, iar daca mai ai întrebări despre acest subiect o sa-ti răspuns cu cea mai mare plăcere!

| nonamenohate explică (pentru myrandalove):

Multumesc mult! Mi-ai fost de mare ajutor! :**

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Si fata dar si baiatul ar trebuie sa fie sterilizati( castrati) daca nu doresti pui de la ei, https://www.facebook.com/......5637707012 ( aici ai avantaje si sunt avantaje destul de bune).
Asa scapi de o grija, mieunat la ambii cand intra ca in perioada de calduri, iar la masculi, nu mai isi marcheaza teritoriu ( peste tot) cu o urina urat mirositoare.
Si fata dar si baiatul sunt jucausi, dar depinde de temperamentul lor, am vazut femele jucause, dar si femele mai putin jucause, dar si masculi jucausi si mai putin jucausi ( oricum pana pe la 2 ani, ei se joaca mai mereu, mai putin in perioada de calduri, cand o sa doreasca sa se imperecheze, atunci nici nu o sa mai manaci cum trebuie).
Deci este alegerea ta, avantaje si dezavantaje se lua in functie daca nu sunt castrati, asa daca ii castrezi, nu exista asa ceva.

| Rodica25 a răspuns:

Fata,fetele sunt mai dragute si mai pline de viata.