| LarySweetGirls a întrebat:

Pestele beta se intelege cu peste gourami moonlight?
cu ce pesti se intelege gourami? am avut un gourami moonlight si un carasel si dimineata gourami mi-a mancat caraselul si a murit.sad

dau funda,

4 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

De ocicei pestele betta este un peste teritorial,nu accepta alte specii de pesti,este destul de complicat,nici pe o femela betta nu o accepta doar in anumite perioade a anului!
s-ar intelege cu pestele scalar daca nu ma insel,totusi un gurami este un peste destul de dificil,nu ti-as recomandat daca nu ai o experienta asa mare la pesti. Poti incerca cu pesti Molly, guppy, neoni, etc. Sper ca te-am ajutat.Mult succes!winking

| 95N a răspuns:

Eu astazi mi-am achizitionat un acvariu cu: betta, guppy, gourami, scalari si neoni. Faza e ca nici unu nu are probleme. Betta din cand in cand mai fugareste pe gourami dar doar atunci cand amandoi stau in aceeasi planta.Acum stiu, toata lumea o sa zica: vaaaaai da sa stii ca unele specii de pesti din acvariu tau nu sunt compatibile.Eu am mers pe instinct.Asa fa si tu, nu zic ca sfaturile de pe net nu sunt bune da doar spun ca nu tot ce zboara se mananca. Deci poti sa iti iei linistit un betta si un gourami.

| 95N a răspuns:

Pt. bol doar betta din pacate dar sunt fff frumosi

| LarySweetGirls explică:

Vreau pesti care traiesc in bol. caci am un bol nu un acvariu. si e destul de marisor deci nu inghesui pestisorii, au mult loc