| daviduitu a întrebat:

Pestele meu betta are un pic din rochie alba transparent și are culoarea albastra. Nu pare să fie inactiv și mănâncă repede nu ezita sau nu o mănâncă. Oare știți ce ar putea avea?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Motisor a răspuns:

Schimbările în aspectul betei tale pot fi cauzate de mai mulți factori, inclusiv probleme de sănătate. Albul transparent poate fi asociat cu diverse afecțiuni, cum ar fi boli fungice, bacteriene sau parazitare. Este important să observi și alte comportamente anormale, cum ar fi zgârierea, înotul neobișnuit sau schimbări în apetit.

Recomand să acționezi în mod proactiv pentru a menține sănătatea pestelui tău. Poți începe prin a asigura o calitate bună a apei în acvariu și a menține parametrii apei la nivelurile potrivite pentru betta. De asemenea, monitorizează îndeaproape comportamentul său și ia în considerare consultarea unui medic veterinar specializat în animale acvatice dacă observi schimbări semnificative sau dacă starea sa nu se îmbunătățește.

Este întotdeauna bine să acționezi rapid în cazul unor semne de boală pentru a asigura binele animalului tău de companie.