| Alexandinho10 a întrebat:

Pisica mea a fătat 6 pui.Le-au dat ochii si nu înțeleg de ce pisica a mâncat 2 dintre ei... Din ce am auzit este posibil sa ii fi mâncat din cauza ca nu putea sa ii alăpteze pe toți 6, ori ca erau 2 bolnavi sau ca au fost atinși de mana de om. Care este motivul real? Nu prea imi îndrăgesc asa mult pisică de când am văzut o mâncând un pui. Pisica are vreo vina? Sa știu sa nu o dau pe drumuri degeaba

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Draga Alex, a mancat doi pui pentru ca nu aveau sanse. Nu are nici o vina. Acum cativa ani, o ursoaica polara din Germania, de la Zoo, a abandonat doi pui, celebrul Knut si fratele lui. A fost dezbatere mare daca sa fie salvati, multi spuneau ca stie ursoaica de ce ii abandoneaza. In fine, au fost salvati mai mult pentru faima, unul a murit de o infectie, celalalt a devenit celebru, a adus Zoo Berlin o avere, dar a murit de inima la patru ani. Pisicile mananca puii fara sanse. E drept, mai mananca cateodata prima litiera, dar la tine nu e cazul, caci a mancat doar doi. Poate cele care mananca primii pui, o fac tot pentru ca stiu ca nu sunt viabili; primii pui adesea sunt material biologic mai slab.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Poate e la prima fatare si nu stie ce sa faca.Ca sa nu mai ai astfel de surprize mai bine o castrezi si gata, si asa nu ai cui sa dai puii si ajung pe strada ei pana la urma. Pisica adult pastreaz-o

| Exaizo a răspuns:

Dude, cum o cresti, asa o ai. Nu exista chestii de genul "a atins puii altcineva"