| lovegirl15 a întrebat:

Pisica mea are 10 luni. A intrat acum vreo 2-3 zile in calduri, insa abia acum a inceput sa miaune des si tare si sa frece insistent de obiecte.Nu prea avem posibilitatea sa o sterilizam pentru ca am facut curatenie in casa, dar prietena mea mi-a zis ca ii da pisicii sale(cred ca ca ar in jur de 2 ani pisica ei)niste pastile cu M...As putea sa-i dau pisicutei mele la varsta asta pastile? Daca da, ce pastile imi recomandati, dar sa fie si la un pret convenabil? Apropo, de la ce varsta as putea sa o sterilizez? Astept raspuns. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Nu ii da pastile ca o imbolnavesti. Eu am o prietena care a indopat-o pe a ei cu pastile si a inceput pisica sa faca noduli. Sa-ti spun drept, eu pe a mea cand am castrat-o mi-am luat de la gura ca alti bani nu mai aveam, dar am o pisica frumoasa si sanatoasa acum, stiu ca a meritat. Decat sa iti bati joc de ea, suport-o si tu putin cat e in calduri si o duci la sterilizat. Si cum adica nu o poti castra ca ai facut curatenie? Ca doar castrarea se face la cabinetul veterinarului, nu in casa ta, iar pisica dupa ce este sterilizata nu face mizerie.

| rosto a răspuns:

Bravo, asa sa faci. happy

| inginer a răspuns:

Acum, ca a intart in calduri, degeaba ii mai dai pastile. Trebuie sa astepti sa ii treaca de la sine. O sterilizare e inre 100 si 200 RON, depinde de veterinar. Din banii astia numai vreo 50 sunt materialele pe care le foloseste doctorul si injectiile pe care i le face sa nu se infecteze opertaia. De la 10-12 poate fi sterilizata.

| lovegirl15 explică:

Nu vreau sa imi bat joc de ea, sau chestii de genu...am intrebat doar, pentru ca nu stiu si nu am mai avut pana acum pisica. Dar cand iese din calduri o voi duce la sterilizat

| snoopy_5277 a răspuns:

De ce nu mergi la veterinar sa intrebi, cred ca el stie mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lovegirl15 decat sa iti bati joc de animal... ori il duci la veterinar ori nu fa experimente macabre de Frankenstein pe bietul animal. Cristos e de acord ca daca i-ai da drumul pe strazi cu caini e mai in siguranta.

| Dozelina a răspuns:

Pastilele si injectiile cu hormoni, date pe termen lung pot afecta pisica...nu tocmai pozitiv. O puteti steriliza dupa ce iese din calduri, sunt medici care sterilizeaza de la 4-5luni.In felul acesta scade riscul de piometru si de cancer.Practic ii faceti pisicii un bine sterilizand`o.Tot ce trebuie sa aveti grija...sa ii dati mancare speciala pentru pisici sterilizate.

| bogdan1999 a răspuns:

Eu zic sa nu-i dai pastile pentru ca sunt rele pentru ele.Acum am si eu o intrebare cand stiu ca pisica mea a iesit din calduri.

Apropo lovegirl15 am si eu o pisica care a inceput sa se frece de tot mobilierul din casa si de toti papucii mai ales de mine dar lasa funduljos.cred ca a iesit din calduri dar astept raspuns de la oamenii care au avut pisica sau motan in calduri.