| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Am o pisica de un an care n-a mai intrat pana acum in calduri. Inainte sa vina la mine pana la 4 luni a stat la casa cu vreo 8 pisici si acum cateva zile am scos-o in fata blocului si era foarte agitata si am intalnit o pisica( nu stiu ce era pisica sau motan) si se miroseau apoi si-au mieunat apoi cand voiau sa se apropie se respingeau apoi au mai mieunat ceva si s-au dus sub o masina. Dar mieunatul pisicii mele era ca atunci cand sunt pisicile in calduri si dupa ce au mieunat sau mai linistit.
1. Daca s-a dus sub masina voia sa se imperecheze cu el?
2. Daca aduc un motan in casa (stau la bloc) pisica mea se poate imperechea cu el chiar daca nu intra in calduri?
3. Cum pot grabi aparitia caldurilor ca sa o imperechez ma repede?

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Frumusica14: e cam puţin probabil ca până la vârsta de 1 an să nu mai fi intrat în călduri. Pisicile (femelele) intră în călduri de la 6-7 luni. E posibil să se fi împerecheat pe după maşină, dacă spui că s-au dus împreună. Sau s-au bătut (ceea ce cred că au şi făcut!). Dacă nu vrei puii şi nu ai ce să faci cu ei, sterilizează femela. Să ştii că nu trebuie să facă neapărat pui înainte de a fi sterilizată.
2. Dacă pisica nu e în călduri, nu se poate împerechea. Dar pisicile fiind animale foarte teritoriale, e cam greu să aduci motanul pur şi simplu în casă. S-ar putea să fie bătut de femela teritorială, mai ales dacă nu e mascul dominant.
3. Nu te gândi la cum să grăbeşti căldurile la pisici. Pentru că s-ar putea să te trezeşti cu probleme grave: lactaţie falsă, spre exemplu. De obicei căldurile la pisici apar din ce în ce mai des pe măsură ce îmbătrânesc.
Dacă chiar vrei să laşi pisica să facă pui, informează-te din timp ce presupune asta: http://www.animalutul.ro/pisica/ingrijire/nasterea-la-pisici-1/1331/
Succes!

1 răspuns:
| xXx_6498 a răspuns:

Bagai degetul in cur si o sa fie in caldurii la sigurlaughing