| GulDan a întrebat:

Pisica mea are foarte multi purici...o tin in casa credeti ca ma afecteaza? si cu ce sa-i dau sa-i treaca are 5 luni.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te afecteaza? Vezi tu la noapte. Sa ne spui miine cit ai dormit.

| SunnyDay88 a răspuns:

Mergi cu ea la vet. este o solutie cu care se da pentru a paraliza toti puricii de pe ea. o picatura nu o va ucide(se pune cate una pe kg, dar nu ti fa griji). nu te sfatuiesc sa incerci cu prafuri pentru ca acelea nu ucid puricii, insa pisica ii va imprastia in toata casa.

daca tot ajungi la vet ia si o pastila CESTAL. iarasi o jumatate nu va ucide puiul de pisica. nu te sfatuiesc sa-i dai mai putin de jumatate. si eu pisicii mele i-am dat la fel si mai era si bolnava in perioada aia, deci era slabita tare si daca nu a murit a mea, nu moare nici a ta.

puricii te pisca si pe tine, iar parazitii intestinali se transmit si la om asa ca e foarte important sa te duci sa o tratezi, daca nu vrei sa incepi sa te tratezi pe tine dupa.

| karsivan a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara gasesti acolo picaturi pentru pisici advantaje. frontline, fyprist etc sau pulbere antiparazitara sau zgarda antipurici, (este o prostie sa speli pisica se si sperie si o mai si intoxici) Pune-i una din astea si o sa scapi de purici timp de o luna peste o luna ii pui din nou.

| Zoey112 a răspuns:

Dau cu picaturi speciale pentru inlaturarea parazitilor care se gaseste de cumparat la orice magazin pentru animele.
si da te afecteza pentru poate sa iti umple toata casa de purici si in concluzie te vor musca si pe tine lucru care nu cred ca o sa iti placa.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Am si eu problema asta.Trebuie sa ii cumperi intr-o sticluta este ceva solutie lichida care o pui in apa si speli pisica dar nu o lasi sa inghita apoi o speli in alta apa cu ceva sapun, gel sau cu ce vrei tu. Dupa ce nu mai are nici un puric ii cumperi o zgarda de purici si o pui la gat ca sa nu mai aiba purici.Da te afecteaza dar de obicei puricii nu prea ies din blanita pisicii doar cativa. Poate vei avea cativa purici prin casa asa ca cumpara solutia aia de purici si pana atunci tine pisica departe de casa!

| Dogyyy a răspuns:

Puricii se raspundesc foarte repede.Deci cred ca deja ai toata casa invadata de purici.In primul rand pentru a scapa de piricii pisicii trebuie sa o speli si sa ii dai pe pielecu o solutie speciala pentru purici. Daca nu merge eu cred ca ar trebui sa o tunzi cheala ca la oameni.

| Maria112 a răspuns:

Normal ca o sa te afecteze! Te sfatuiesc sa intrebi un veterinar sau sa o tii afara daca vrei sa scapi de purici.

| diavolusi99 a răspuns:

Bineinteles ca te afecteaza. tine-o afara. Si cumpara un spray anti purici.

| 20001 a răspuns:

Da o sa iei si tu purici daca o tii in casa REMEDI http://animale.acasa.ro/......60649.html usturoi sau zgarda anti purici Fundita?