| mariadobre a întrebat:

Pisica mea este foarte activa naptea (tranteste obiectele, zgaraie, musca). Ce pot sa fac sa o mai potolesc? Mi-e ca vecinii nu vor mai suporta nici ei prea mult.

Răspuns Apreciat de Editori
| andrenein a răspuns:

Pisicile o sa fie mai active noaptea deoarece sta in firea lor, dar asta e un semn care zice ca nici nu prea te ocupi de ea. Cusca nu este o solutie, o chinui si incercand sa evadeze din aceasta se poate rani.
Incearca sa te joci cu ea in fiecare seara inainte sa te bagi in pat macar o ora, astfel ii epuizezi o parte din rezervele de energie si poti fi sigur ca va sta mai potolita.
Sfat de la detinatoare de 3 pisici: Ascunde sau pune intr-un loc sigur tot ceea ce ea poate da jos sau cu ce se poate juca. EU seara adun toate jucariile si le pun intr-o cutie.
Fii sigur ca are si un ansamblu in care isi poate baga ghearele si pe care il poate musca din plin.
Asta cu muscatul e posibil sa fie si din vina ta, daca atunci cand era puiut tu te jucai cu el cu mana, el a invatat ca este in regula sa muste si de aici si comportamentul oarecum agresiv.
Documentati-va bine inainte sa luati un animal de companie! Sa fi-ti sigur ca sunteti capabili sa suportati si sa va asumati responsabilitatea pentru tot ceea ce fac ele!
Iar faza cu vecinii, sa fim seriosi. Cat de subtiri pot sa fie peretii blocului in care stai? Si ai mei derama si fug si trantesc si ma trezesc noaptea ca urlu la ei sa inceteze dar niciodata nu am avut reclamatii de la vecini.
Bafta si ai mai multa grija de micul sufletel!

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Cusca, insa atunci o sa inceapa sa urle
si/sau tine-o treaza ziua, nu o lasa sa doarma, ca sa doarma noaptea

| Felys a răspuns:

Incearca sa o castrezi, se mai potoleste dar nu de tot