| anonim_4396 a întrebat:

Pisica mea este foarte agresiva,se enerveaza cand punem mana pe ea si ne zgarie foarte tare,nu e deloc cuminte si cere pliculeț,daca nu ii dam plic nu se potoleste, pare ciudat dar altceva nu mananca decat mancare umeda.Suntem iubitori de animale, avem 3 caini si doua pisici dar nu stim de ce ea se comporta asa, tin sa mentionez ca o crestem cel mai bine de cand era pui si nu a fost maltratata.Insa,ma sperie cu ieșirile ei

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte infometata de aceea este agresiva si cere de mancare, ceea ce-i place.
daca esti iubitor de naimale, atunci hraneste-ti pisica cu maimulta mancare, ca o pisica infometata nu ete fericita si devine agresiva.

| untu a răspuns:

Nu mai dati pliculete, incercati sa schimbati meniul! Sa dati cate un castronel cu lapte cu paine inmuiata, mancarea speciala pentru pisici se gasesc si la conserve, nu pliculete, mai dati si 2-3 feliute de salam (parizer) taiate in bucatele mici, resturi sau dati si niste carne de pui fiarta! Mai intai sa mergeti la medicul veterinar sa vada si sa faca niste vaccinuri antirabice si antiparazitare! Alta optiune poate ca vrea perechea si sa faca pisoiasi! Sper ca v-am fost de folos si v-am ajutat!

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa fac majoritatea pisicilor nesterilizate. Daca o sterilizezi (ceea ce e si recomandat) o sa se linisteasca

| Sophieka a răspuns:

S-a pus stapana peste voi si comportamentul asta nu prea mai reusiti sa il scoateti din nefericire!
Nu e vorba nici de foame, nici de alta suparare... E pura nesimtire si dominanta asupra voastra datorita mofturilor si comportamentului vostru umil fata de ea.

| Lupică27 a răspuns:

Or pune astia ceva etnobotanice in plicuri.

| Standt a răspuns:

Ati rasfatat-o de mica. Acum cere doar ce ii place. Si stie ca daca face urat, primeste. Nu-i mai dati atentie. Poate e sufocata de dragostea voastra. Va veni ea la voi pentru mangaieri.
Ia lasati-o sa moara de foame. Va invata sa prinda si soareci si le va descoperi gustul.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Agresivitatea la pisici poate avea diferite motive. Nu poate fi rezolvata printr-un mesaj pe TPU. Ca sa excludeti problema medicala mergeti la veterinar, iar daca acesta considera, ii poate prescrie chiar si niste anxiolitice, produse pe baza de plante (cu extract de valeriana), sau feromoni naturali - Feliway.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/agresivitatea-la-pisici/