| CataCatalin994 a întrebat:

Pisica mea vrea sa se sinucida, se tot catara pe plasa de tantari de la geam, iar eu stau la etajul 4. A avut mare noroc ca am vazut-o prima data si nu s-a deschis plasa, nu stiu cum, apoi am legat plasa cu banda adeziva dar nu stiu cat tine aia, mai ales dupa ce mai creste pisica.

De ce vrea sa se sinucida? Intr-o zi sunt convins ca o sa vin de la munca si o sa o gasesc omleta pe trotuar in fata blocului. Restul oamenilor care aveti pisica la bloc, cum procedati sa nu se sinucida pisica?

20 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Du-o la psihiatru. Poate are si ea problemele ei, si i-a ajuns. Oricum are 9 vieti, ai tinut socoteala cate mai are pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Poate vrea doar sa iasa, cand o lasi singura in casa.

| LPCTSTR a răspuns:

N-o sa moara, stai calm, poate niste fracturi si alea minore, pisicile pot si mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti singur ca vrea sa se sinucida? Poate vrea doar sa iasa pe afara sa se plimbe... e de inteles daca stai la bloc.
Pisicile au nevoie de libertate.

| Adrian5575 a răspuns:

Poate ai mangaiat alta pisica, a devenit geloasa si vrea sa se sinucida. Asa fac si femeile laughing

| CataCatalin994 explică (pentru anonim_4396):

Cu ce picioare se mai plimba daca pica de la 4?

| RKBlue a răspuns:

MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR! rolling on the floor
Pisica nu vrea sa se sinucida! rolling on the floor
Da, sunt animale care se sinucid, dar sunt 120% ca nu e cazul.

O scoti vreodata afara?
Pisica nu e un animal care sa stea tot timpul in casa.
Daca nu iese deloc afara, pentru perioade lungi, devine agitata.
Si ce face? Fuge prin casa, uneori parca fara vreun scop.Se catara pe dulapuri, plase si pe ce apuca, foarte des.
Pisicilor oricum le place sa se urce pe diferite lucruri, asa ca nu e o surpriza ca se catara pe plasa.
Incearca sa o scoti macar o data pe saptamana afara, macar o ora. (daca ai o gradina in jur sau ii pui o lesa)
Ca sa nu mai incerce sa sara pe plasa, lasa geamul inchis sau pune-o intr-o alta incapere(in baie, de exemplu)

| RAY a răspuns:

Inseamna ca nu simte iubire din partea ta cu adevarat sau trebuie castrata, mai iesi si tu cu ea afara sa-i treaca depresia si supararea, saracuta pisicuta

| goguPatent a răspuns:

Inchide geamul.
plus eu am plase din ala rulou care sunt foarte sigure

| CataCatalin994 explică (pentru goguPatent):

Inchid geamul vara?

| CataCatalin994 explică (pentru RAY):

E prea mica sa fie sterilizata.

Nu simte iubire? Pisica asta e mai iubita si mananca mancare mai scumpa decat majoritatea romanilor.

Plimbarea pisicii in lesa nu e precizata de efectiv nici un expert de pisici sau veterinar ca fiind necesara pentru pisicile de apartament, mai am pisici si niciuna nu vrea sa sara de la 4.

Intrebarea mea, ca vad ca lumea de pe aici nu s-a prins, e cum sa o dresez sa nu se omoare singura ca proasta din greseala, e evident ca nu e 'sinucigasa'.

| CataCatalin994 explică (pentru RKBlue):

Am pisici si am mai avut pisici, nici una nu a avut nevoie de 'plimbare in lesa afara'. Pe langa faptul ca nimeni, niciodata, nicaieri, nu a spus ca este absolut necesara plimbarea in lesa a pisicilor de apartament.

Daca pisica asta, in mod specific, pe CNP, are nevoie de plimbare sa nu incerce sa sara afara, mai degraba o dau decat sa o plimb in lesa afara, doar nu am innebunit.

| CataCatalin994 explică (pentru LPCTSTR):

Tocanita de pisica faci din ea daca pica de la etajul 4, ce fracturi.

| Catrice a răspuns (pentru CataCatalin994):

Trăiesc mulți de se sinucid de la 4 laughing
Tocăniță auzi la el laughing a mea a căzut de la 2 ca n-a mai nimerit copacul si n-avea nimic rupt.

| RKBlue a răspuns (pentru CataCatalin994):

Nu am zis ca trebuie sa o plimbi in lesa, Doamne iarta-ma.
Am dat o optiune, avand in vedere ca locuiesti la bloc, si poate nu ai zone verzi sau o gradina in care sa o lasi sa stea cateva ore.
Daca tot esti atat de expert in pisici, nu ai spune ca vrea sa se sinucida.Dar ma rog, ce stiu eu...

| cristimihailov a răspuns:

Cand o tii atata vreme in casa...

| LPCTSTR a răspuns (pentru CataCatalin994):

"Mâța care a căzut de la etajul 32"
https://www.youtube.com/watch?v=0m5CtIknAg4

| JicaContra a răspuns:

"Pisica mea vrea sa se sinucida"
rolling on the floor

un animal nu incearca NICIODATA sa se sinucida, este doar inconstient si nu e in stare sa isi dea seama de pericol... not same sheet

asa ca, tine geamul inchis... tongue

| Vikaa a răspuns (pentru CataCatalin994):

Pisica ta se pregateste de a intra in calduri, daca are sub 6 luni ar fi cazul sa o sterilizezi, o pisica tinuta la apartament va tot reintra in calduri si nu vrei sa iti faca serenade saptamanal, si e bine pentru sanatatea ei, se va recupera mai repede ca una deja batrana. Ea vrea sa iasa din apartament ca sa cunoasca motani, care o vor monta si iti va veni cu burta la gura in 2-3 sapt, sau poate nu se va mai intoarce ca va fi obisnuita cu viata pe drumuri, pisicile sunt animale semi-domestice in cautare de aventuri. Pisicile nu prea pot fi dresate, deoarece au instincte mai puternice si nu pot fi conduse asa usor cum sunt cainii.Plimbarea in lesa nu e necesara, pisica unde e tinuta acolo se acomodeaza, dar ea e in cautare de motan, iar de omorat nu are cum sa se omoare, ele adesea pica in 4 labe, si daca are unde sa sara ca sa ajunga pana jos e si mai bine, dar ele nu patesc nimic.

| EuSuntOmul a răspuns:

Du o la psiholog