| CatrinaAndreea a întrebat:

Buna TPU! Ce bandă dublu adezivă îmi recomandaţi pentru exterior? Mai exact pentru a fixa o plasă anti-insecte la geam pentru că acea bandă cu arici nu ţine. Mi-a recomandat cineva să încerc cu bandă dublu adezivă. Dacă ştiţi care ar fi mai bună sau care este pentru exterior. Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pioneze (daca tocul geamului este din lemn).
"Arici" cusute pe marginea plasei, respectiv lipite cu prenadez (daca tocul geamului este din plastic sau metal).
"Ariciul" trebuie sa fie bucati de cca. 5-6cm x 1-2cm, puse doar "punctat", la distante de 30-40cm.
Intre arici se va coase banda din material textil (pe marginea plasei), sa nu treaca acolo insectele.
Astfel, plasa va fi demontabila pe timp de iarna, dar ariciurile vor tine plasa.

| sierra1 a răspuns:

Nu merge cu dublu-adesivă, e nevoie de una dintr-aia de care spui, cu "arici" dar să fie de calitate!

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca o poti prinde cu banda adeziva, adica nu va tine. Plasa aia vine pe o rama si se prinde de geam cu balamale.

| carevaescu a răspuns:

Nu recomand banda dublu adeziva, sau orice mod de fixare permanenta.
Se atașează balamale cu un dispozitiv de inchidere din plastic.

| helpforyou a răspuns:

"Banda dublu adeziva pentru exterior, 19 mm x 1.5 m, SCOTCH Fix Extreme 3M"

https://www.officedirect.ro/......ix-extreme

| Antton a răspuns:

Silicon undeva 11-18 lei aprox și cu ăla tine