| gianinutza007 a întrebat:

Pls... De aseara am observat ca motanul meu a ragusitsad dabea se aude cand miauna...de fapt nici nu prea mai poate sa miaune de ragusit ce esad, si sughite mereu ce o avea? ce-i fac sa ca-se faca bine, sa numai fie ragusit?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa sti ca si animalele fac faringita si laringita.Probabil ca i-ai dat lapte rece din frigider sau alta mancare rece. Temperatura normala a pisicilor este 39 de grade asa ca diferenta intre o mancare din frigider si temperatura lor este mare.Mergi la o farmacie veterinara (daca nu-ti permiti sa mergi la un doctot veterinar) si-ti da farmacistul ce poti sa-i dai. Un pisic de-al meu a facut pneumonie de la asa ceva, si am avut mult de tras cu el (parca 10 zile), cu antibiotice si alte pilule! Un remediu imediat este sa-i dai sa bea lapte cald cu miere(daca o vrea sa bea).

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu zic sa-l duci imediat la veterinar. Faptul ca e ragusit nu e asa grav, poate fi o simpla raceala care sa-i treaca de la sine, dar sughitatul e destul de grav, probabil a inghitit ceva si incearca sa-l elimine.
Si am patit-o si eu cu motanul meu vara trecuta. A scapat in gradina din fata blocului si cand s-a intors tot sughita. La un moment dat a reusit sa vomite un spic intreg, ca de grau, si apoi si-a pierdut vocea. Cand voia sa miaune, doar fasaia saracul. L-am dus la veterinar urgent si i-a facut tratament vreo 6-7 zile.
Du-l si tu pe al tau cat mai curand sa nu fie ceva grav...

| virusel a răspuns:

Du-l la vetelinar, poate o fi racit dar pentru a fi sigura consulta un specialist pentru ca el iti va spune sigur ce are si iti va da si tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| YukiMrM a răspuns:

Am patit si eu cu motanul meu acceiasi problema, al meu si-a revenit in cateva zile de la sine. du-l la un veterinar maine. ce varsta are motanul tau?

| manna a răspuns:

Buna! dace de la raceala atunci esti norocoasa! dar faptul ca sughita mereu poate da de stire ca are ceva blocat in faringe sau pe tract digestiv, doamnefereste a papa vreun os mai ascutit sau ia parut ceva din casa comestibil si acum " sughitatul" poate fi incercarile lui reflexive de a da afara obiectul deranjant... pai sper sa fie bine si sa fie doar o raceala dar nu poti sti pina nu faci un control CIT DE URGENT, bafta si sa te bucuri mult de compania motanelului (sanatos) happy

| missmarvel a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il consulte un veterinar specialist dar poate trece de la sine.cat are? poate o fi bolnav de batranete. sper ca te-am ajutat