| ItsNico a întrebat:

Pot da lapte unor catei de 3 zile? Daca da, ce lapte ar fi bun?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rocsid a răspuns:

1 l lapte de vaca(1.5 grasime)
2 galbenusuri ou
1 lingura miere de albine (nu zahar!)
1 lingura lapte praf pentru copii
1 lingura frisca
Se pot adauga:100 ml zeama orez
SE PREPARA ZILNIC si se incalzeste la 38 C

Varianta 2
1 litru lapte fiert
8 linguri de zahar
4 oua se amsteca la 38 C
3 g. glicerol
150-200ml apa fiarta si racita

ritmul de administrare:
48 ore ziua din ora in ora, iar noaptea la 2-3 ore
dupa 7 zile tot la 4-5 ore, noaptea pauza
si dupa
-Prima saptamâna 6 mese /zi
-A doua saptamâna 5 mese /zi
-A treia saptamâna 4 mese /zi
Laptele simplu nu e suficient de nutritiv..si presupun ca intrebi asta ca au ramas saracutii fara mama. Poti folosi un biberon mic sau o seringa.La unele cabinete sau petshopuri gasesti si biberon special
Retele pe care le-am scris mai sus sunt recomandate de oameni cu doctorate si chiar sunt eficiente.
Spor la hranit blanosi!

| Andreea213 a răspuns:

Eu as zice lapte praf. Merge si cu lapte de vaca, de capra, de la alte animale sau din comert. Daca nu au mama esti intr-o situatie dificila. Daca vrei poti sa ii hranesti cu un biberon vechi, ar merge si seringa, dar biberonul este mai bun pentru ca este moale si pare ca ii hraneste mama lor. Si eu am hranit catelusi mici, fara ochi, dar ai mei au murit. Si scuze daca catelusii au mama de fapt si eu am crezut altceva.