| ovidiu007 a întrebat:

As vrea sa stiu.Am 4 catei cu varsta de 4-5 zile si nu stiu ce au...ii hranesc cu lapte praf de la nastere.Sunt cat se poate de molesiti si nu au pofta de mancare.Ce ar putea sa aiba? Ar putea avea viermi? Dar eu cred ca sunt prea tineri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele 12 ore de la nastere puii de catel trebuie sa se hraneasca cu lapte de la mama lor, pentru a ingera colostru si pentru a asimila anticorpi doar din acest lapte. Daca totusi catelusii sunt orfani sau mama nu ii poate alapta atunci trebuie hraniti cu biberonul iar formulele de lapte indicate sunt cele gasite in comert cum ar fi Esbilac si Puppylac. Pana la procurarea acestora pot fi folosite si formule de lapte praf preparate in casa care desi nu sunt perfect calculate din punct de vedere nutritional, pot fi folosite cateva zile timp in care se va incerca procurarea formulelor comerciale. In primele 48 -72 ore pui se hranesc din 2 in 2 ore> de la o saptamana in sus se hranesc din 4 in 4 ore. Nu le da lapte de vaca sau de capra, atat unul cat si celalalt nu sunt indicate. E destul de complicat cu puii asa mici, necesita o atentie deosebita aproximativ asemanatoare cu atentia acordata unui pui de om.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Dar de ce ii hranesti tu? mama cateilor a murit? atunci adreseaza-te unui farmacist veterinar.
http://www.zooland.ro/Cum_ingrijim_cateii_abandonatiA-6790.html
Uite un link poate iti este de ajutor
O seara buna:)

| JohnnyBi a răspuns:

De ce cainii aia nu au mama? de ce daca nu ai habar sa ii ingrijesti nu te duci la un veterinar? laptele praf nu are nutrientii de care au nevoie puii aia. e ca si cum ii pui unei masini pe benzina motorina.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Ce s-a intamplat cu mama puilor? Si eu am luat de pe strada 2 puiuti, mama lor murise. Am mers cu ei la veterinar, le-a facut perfuzii, le-a dat calciu etc. Mi-a recomandat sa le dau lapte special pentru puii de catel si sa ii hranesc des (din ora in ora).