| Biianca81215 a întrebat:

Prietena mea vrea sa isi cumpere un catel si nu stie ce rasa.
Imi spuneti niste rase de catei frumosi si nu prea mari?
Fundoi al cel mai frumos big grin

Răspuns Câştigător
| Mustangfurio a răspuns:

Buna!

Bichon, Canis, Pechinez.

Fundita te rog? happy

8 răspunsuri:
| frumushika09 a răspuns:

Bichonul maltez este un catel foarte adorabil. Este de talie mica, dar are nevoie de pieptanat mai des ca la alte rase cu parul scurt. Se atasaza foarte repede de stapan si este foarte iubaret. De asemenea mai sunt si alte rase asemanatoare cu bichonul. Canisul este de asemenea frumos, dar in comparatie cu bichonul el este mai mare si mai cret. Sper ca te-am ajutathappy pa

| Bibi16 a răspuns:

Terrier Jack russell

| Gabrielle_3626 a răspuns:

Buna!
1)Caniche
2)Bichon (maltez, frise.)
3)Yorkshy Terryer
4)Chow-Chow(numai daca e singurul caine, deoarece el vrea sa fie singurul caine al familiei)
5) Chiuhaua
6)Shih tzu
poze:
1)http://www.google.ro/......tp?/imgres
2)http://www.google.ro/......tp?/imgres
http://www.google.ro/......tp?/imgres
3)http://www.google.ro/......tp?/imgres jpg&imgrefurl=http://www.catei-de-vanzare.ro/......CCIQ9QEwAA
4) http://www.google.ro/......tp?/imgres
5)http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0
6)http://www.google.ro/......tp?/imgres r:8, s:0
Pa-pa!

| Taaci a răspuns:

Dalmatian clarrr:X E rasa de talie medie, activ si foarrrte adorabiiiil:X
Am si eubig grin
P. S. invata foarte repede comenzilebig grin

| ioanagirl a răspuns:

Un brac german sunt draguti si f afectuosi, cuminti si se ataseaza repede. cel mai bine e ca nu sunt agresivi chiar deloc si nici prea mari. ti recomand braci germani cu par scurt sunt f. draguti am si eu unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea
Shih tzu a fost creat pentru a fi un animal de companie si nimic altceva. Rasa este rezistenta si robusta, cea mai putin delicata dintre rasele „de jucarie". Dau impresia ca sunt mandri si aroganti, dar, in realitate sunt tandri si foarte jucausi. Shih tzu este un caine mititel ager si plin de viata. Este un caine de paza vigilent, caruia ii place sa latre, dar in general este tacut in interiorul casei. Shih tzu este inteligent, dar si incapatanat.
Relatiile cu familia si casa
Shih tzu este un caine prietenos care se adapteaza oricarei situatii, dar este, in mod categoric un caine de interior. Sunt companioni excelenti pentru copii, tolerandu-le toate nazdravaniile, dar se inteleg cel mai bine cu copiii de varste mai mari. Acest caine afectuos simte nevoia sa fie in jurul oamenilor si este, in general, tolerant cu alte animalute de casa. Rasa este, in plus, suficient de loiala si afectuoasa incat sa fie o alegere buna pentru persoanele in etate.
Dresajul
Dresajul de baza la Shih tzu este recomandat pentru a-l face un membru al familiei placut si supus. Shih tzu nu este, in mod uzual, dresat pentru a efectua activitati si se descurca cel mai bine in a fi un animalut de casa afectuos.
Aspecte particulare
Prevazut cu o blana lunga, Shih tzu necesita o ingrijire speciala pentru a preveni incurcarea si matuirea acesteia. Perierea zilnica cu o perie cu dinti din inox, desi este absolut necesara. Unii proprietari prefera sa-i tunda scurt pentru a le usura intretinerea. Curatarea pavilionului urechii si a conductului auditiv, precum si curatarea zonei din jurul ochilor trebuie sa devina o indeletnicire aproape zilnica. Shih tzu este o rasa care naparleste putin sau aproape deloc.
Shih tzu are tendinta de a fornai si de a sforai si nu tolereaza bine caldurile excesive.
Boli si afectiuni curente
Ca si in cazul altor rase de caini, Shih tzu nu este lipsit de sensibilitati de ordin medical. Dintre acestea, cu o frecventa crescuta au fost semnalate urmatoarele:
Urolitiaza este o tulburare care afecteaza tractusul urinar avand ca rezultat formarea pietricelelor la nivelul vezicii urinare.
Cataracta determina o pierdere a transparentei normale a cristalinului. Afectiunea se poate produce la unul sau la ambii ochi si poate conduce la orbirea animalului.
Atopia este o afectiune asociata alergiilor.
Ulcerele corneene sunt frecvent intalnite la Shih tzu datorita protruziei globilor oculari (ochi iesiti din orbite).
Discopatia intervertebrala este o boala care afecteaza discurile intervertebrale determinand aparitia durerii, dificultati in mers si, in cele din urma, paralizie.
Agenezia renala, boala renala asociata cu lipsa dezvoltarii unuia sau ambilor rinichi se pare ca este genetica la Shih tzu.
De asemenea, cainii din rasa Shih tzu sunt predispusi otitelor, afectiunilor respiratorii, afectiunilor dentare, avand tendinta de a-si pierde dintii mai repede in comparatie cu alte rase si obezitatii, motiv pentru care nu trebuie hraniti in exces. Vizita la clinica veterinara cu periodicitate este foarte indicata.
Durata medie de viata a unui caine din rasa Shih tzu-ului este de 14-16 ani.

| Pelegrino_Liliana_1974 a răspuns:

Pechinezi sau bishoni