| AndraaP a întrebat:

Problema cu hamsterul!
Buna! Hamsterul meu pitic rusesc (2-3 ani) se cumporta ciudat in ultima vreme: se misca ciudat, de abia isi taraste piciorele dupa el, se rastoarna ca si cum e ametit, de abia mananca etc.
Este normal pentru un hamster batran sa se comporte asa?

9 răspunsuri:
| Samarra a răspuns:

Ce culoare au piciorusele si manutele? Daca sunt albe nu prea mai ai ce'i face. Este destul de batran, tinand cont ca media de viata este intre 1, 5 ani si 2 ani. In orice caz, fugi cu el maine la cel mai apropiat medic veterinar.

| AndraaP explică (pentru Samarra):

Asta o sa fac, dar membrele hamsterilor pitici sunt albe tot timpul laughing asa le e culoarea

| Samarra a răspuns (pentru AndraaP):

Oh..eu am avut hamster sirian (hamster normal dar difera culoarea). Si le avea roz. Cand mi-a murit primul erau albe. Si la al II-lea inainte sa moara i se albisera. De aici am presupus laughing. Sper sa nu aiba nimic, mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Evident ca nu este normal, cu siguranta are o problema de sanatate, eu zic ca ar fi bine sa fie vazut de un medic.
Te pup!

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Chiar daca e batran nu ar trebui sa se comporte asa.
Pune-l pe o sticluta pe care poate sta joasa apa calda si lasa-l sa stea acolo si du-te la un veterinar si cere-i ceva medicamente. Daca mananca cat de putin nu conteaza, nu o sa moara si incearca sa ii plimbi un biscuit pe la gura, ceva fruct sau ceva ce ii place mult sau nu a mai incercat.Incearca sa ii dai apa ca sa nu se desidrateze si daca nu isi revine du-te la un veterinar sa ii faca o injectie ceva.
Succes :*!

| Miire a răspuns:

Pai...as presupune ca are ceva rupt (a fost ranit de vreun alt hamster),(sau de la gratiile custii),(hamsterii pitici trebuie ingrijiti foarte bine...)

| AndraaP explică (pentru Miire):

Alt hamster nu am si de obicei nu se lupta asa agresiv cu gratiile custii. aparaul locomotor e cea mai mare problema si nu stiam ce sa fac

| Buburuzăăăă a răspuns:

Nu cred ca daca e batran trebuie sa se comporte asa am avut si eu dar nu a avut aceste "defectiuni" incearca sa-i tii piciorusele in ceva cald asta ii se va indrepta daca faci asta si du-te la veterinar si este o crema foarte buna ia-o si va trece iar cu pofta de mancare nu stiu ce sa zic incearca ceva nou pentru el! happy

Răspuns utilizator avertizat