| codrutzul a întrebat:

Vreau sa stiu daca un ciobanesc german se poate tine la apartament si daca sunt niste caini activi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Orice caine se poate tine la apartament. Ideea cum ca un caine mare poate sta numai la curte e total eronata. Cainele isi iubeste stapanul si e cel mai fericit cand sta alaturi de el.
E un caine destul de mare la maturitate (depinde si de exemplar, daca e femela sau mascul) si prin urmare activ. Dar nu te gandi ca nu o sa poti vedea linistit un film ca alearga el. Cainii mai si dorm. Chiar daca dorm toata noaptea alaturi de stapan, ei dorm si ziua in general la pranz sau ori decate ori stapanul sta linistit. Am avut si am destui caini. Toti au avut acest comportament. In general se adapteaza la programul stapanului.