| Marlanu_1515 a întrebat:

Sal TPU. am achizitionat de curand un acvariu si impreuna cu el un peste din categoria vivipari(nu stiu exact ce rasa este dar asa mi s-a spus) si as vrea sa stiu deoarece este gestanta semnele mai amanuntite cand v-a naste(adica dupa cum imi dau seama cand sa o pun separat undeva sa nu manance ceilaltzi puii. si mai am o intrebare nu am acum disponibil alt acvariu sa o pun si daca are ceva daca o pun intr-un bol (maricel) dar bolu ie fara aer. DAU FUNDA PENTRU CEL MAI EXPLICIT RASPUNS.

1 răspuns:
| DaftPunk a răspuns:

Si eu am pesti happy.
Da...cand naste ii pui intr-un borcan (fara capac) pe pui pana se fac mai maricei si nu ii mai pot manca cei mari, dar daca zici ca ai doar unul poti sa il lasi acolo deoarece maicasa nu o sa le faca nimic...doar atunci o sa ai mai multi.
Itidau niste sfturi:Acvariul trebuie acoperit cu un geam de plastic daca ma intelegi :d.ca sa nu sara pestii din acvariu.mie miau sarit multi si au murit ca nu i-am vazut fiind noapte.
Le trebuie si lumina.Poti sa le pui un neon mic pe baterie, dar lumina sa acopere doar jumate din acvariu (pestii se duc unde vor (la lumina sau la imtuneric))
Cred ca stii ca le trebuie si un aparat care face bule de aer.
Tre` sa le schimbi apa in fiecae saptamana ca sa fie curata (dar ai grija ca apa a nu fie nici rece, nici prea calda si sa nu contina absolut deloc CLOR ptk ii omoara. Daca stai la bloc si ai clor baga apa aceea cu o zi inainte sa se incalzeasca la temp camerei. Sper ca team ajt.