| Dope a întrebat:

Am 2 pisici de 1 luna si 3 saptamani. Le iese un lichid alb-galbui din ochi si ochii se lipesc mai tot timpul. Cand am timp merg sa ii sterg sau sa le dezlipesc ochii. Bunica mea zice ca asa a avut si mama si tatal lor, si a disparut cu timpul cand au crescut mai mari. Dar eu nu sunt sigura. Este adevarat: se va duce cu timpul?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @andreeiutaza! Bunicii tăi au dreptate, dar tu procedezi foarte corect. E bine, dacă ai timp să faci un ceai de mușețel foarte diluat, iar cu răbdare să le ștergi ochișorii, schimbând tifonul. Uneori, din cauza acestor afecțiuni pisoii pot rămâne cu probleme la ochi. De aceea e bine să-i ștergi și să le deschizi ochișorii ori de câte ori ai ocazia.
O zi cu zâmbet să ai!

18 răspunsuri:
| HelloKitty88 a răspuns:

Este firesc ca un pui de pisica sa aiba secretie la ochi, mai ales daca doar ce le-au dat ochii.desi,daca dupa o luna nu le trece, ar fi bine sa ii duci la un control. happy

| ALice_4674 a răspuns:

Si eu cand am avut o pisicuta tot asa avea pe la ochi, dar era micuta.Si nici mie nu mi se parea normal, asa ca mai bine te duci la un veterinar ca el stie intotdeauna mai bine.

| Candy a răspuns:

Sunt racite au o invectie oculara dui ca medicul veterinar si sai iei picaturi de ochi este oribil sa ii vezi asa da va trece cu timpul dar nu cand o sa creasca de 3 luni si cateva saptamani de un an sau 2 mai bine ii ei niste picaturi de ochi si te duci la medicul veterinar

| Trefla a răspuns:

Stai linistita mai toti caini si pisicile au conjuctivita cand sunt pui dar le trece stai calma

| NutellaIsMyDrug a răspuns:

Buna!
Si mie mi s-a intamplat la fel.Trebuie sa mergi la farmacie si sa cumperi Unguent oftalmic cu kanamicina si hidrocortizon nu conteaza daca este pentru adulti sau copii.Stergeti ochiul cu vata si apa calda pentru a indeparta si dezinfecta ochiul, apoi aplicati de 1-3 ori/zi unguentul cu kanamicina. Exista riscul ca puii de pisica sa orbeasca daca actiunea nu e frecventa-zilnic si nu sunt respectate instructiunile.

La revedere.

| nico98 a răspuns:

Pai pisicutele au stat in curent ca acest lucru ii s-a intamplat si motanului mei care are 3 luni ca a fost veterinarul prin vecini si l-am intrebat si mi-a zis acest lucru nu te ingrijora v-a trece... asa face orice pui pentru ca este inca foarte sensibil

| ruzycciocolata a răspuns:

Poate i-a tras curentul.Si pisoii mei au asa ceva si mama zice ca i-a tras curentul.

| Goofy a răspuns:

Da asa este. Se va duce cu timpul! se intampla la toti puii!

| Cioxan a răspuns:

S-ar putea sa fie conjunctivita sau chiar simple urdori! big grin

| AspeedW a răspuns:

Am ssi eu un motan care a avut aceeasi boala trebuie sal duci la veterinar pentru ca daca pleci in vacanta pe ochii lor se va strange mult lichi se va usca si li se vor lipi ochii si va fi foarte greu sai mai dezlipesti. Motanului meu i-a dat niste picaturi si o pastila si nu mai are probleme dar du-te la veterinar.

| ramy31 a răspuns:

Da se duce asa au toti cand sunt mici si cateii si pisiile dai fundita?

| Diana_3108 a răspuns:

Da. se va duce am si eu pisici si tot asa au pe la inceputul verii apoi dispare.nut`i fa griji peste ceva timp se va ducetongue

| xGloryaax a răspuns:

Da cu timpul asa sunt pisoiasi pai na si tu acum sunt mici inca ai tai au deschis ochi repede fata de ai mei!

| Balo_9807 a răspuns:

Bine inteles ca se va duce cu timpul. Ai zis ca sunt foarte mici iar acest lucru este normal pentru pui.Vei vedea ca in maxim 1 luna nu vor mai avea nimic.happy

| JUST1ANIME a răspuns:

Da straight face nu le dezlipi tu aia de la ochi! se va duce cu timpul, bunica ta are mare dreptate

| WatchMe a răspuns:

Si eu am avut si la ale mele au trecut. fundita?

| Cris_Cristina_1990_htUe a răspuns:

Si eu am 5 puisori, li se intampla acelasi lucru. nu stiu daca din cauza ca locul in care ii tin nu e destul de calduros ca in casa sau daca o fi din cauza curentului dar incerc sa am grija cum pot de ei, le sterg okisorii de fiecare data cand cobor sa vad ce fac nesimitita de masa nu stiu de ce nu se ingrijeste mai mult de ei... oricum nu merg la veterninar astept sa treaca de la sine... nu cred ca ajung sa orbeasca din aceasta cauza in cel mai rau caz n`ar mai putea deschide ochiul

| ralucat_4849 a răspuns:

Du-te imediat la veterinar. exista riscul de a orbi. mi s-a intamplat si mie, chiar acum am fost la medic si urmeaza sa merg la farmacie maine. pana atunci ai putea sa folosesti ceai de GALBENELE, NU DE MUSETEL sa desinfectezi zona si sa eviti lipirea. mult succes. sper sa se faca bine