| MarioGomez a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa stiu si eu daca v-ati simtit vreodata diferiti, intr-un fel chiar speciali, uneori chiar discriminati. Eu am 14 ani si de cand am fost mic m-am simtit izolat de ceilalti,toti isi bateau joc de mine,cu toate ca eu sunt un om cinstit,prietenos si intelegator. De multe ori simt ca diriginta la scoala de exemplu are ceva cu mine in timp ce,un tip smecher,care se nimereste sa fie si mare olimpic la disciplina ei,in rest un copil care nu stie sa se comporte,injura ca la usa cortului si se da smecher si pipaie fete si etc. este foarte popular in scoala (ce-i drept,are ochi albastrii) si are pile la greu, iar diriginta niciodata nu il pedepseste niciodata (e un fel de mascarici,iese din clasa si intra cand are el chef si isi pune fes in timpul orelor, etc) in timp ce de mine isi bate joc la ora cu faze gen "esti un aspirator de mancare" cand ii cer niste guma colegului de banca (nu sa mestec, decat sa-mi dea) si ma i-a si peste picior cu faze gen "ai venit in maini la scoala?" sau ma umileste in fata colegilor pentru simplu fapt ca nu mi-am facut cateva probleme din tema (e genu care sa ne dea cate 20-30 pe zi, eu de obicei ori le termin, ori imi mai raman in jur de 3-4, in timp ce unii colegi nu vin nici cu 2 pagini scrise,evident v-ati prins si voi e vorba de diriginta de matematica). Dar asta nu mi se intampla numai la scoala. De mic copil bunicii ma duceau cand ieseam la gradinita in parc sa ma joc cu copii si eu,fiind mai prostut,nu ma certam cu nimeni si ma fraiereau toti. Acum am mai crescut iar lumea cand mai merg in parc tot ma ia peste picior si ma ia de fraier,au ajuns unii cu doi ani mai mici sa ma bata deoarece mie nu imi place sa ma bat cu nimeni, din acest punct de vedere sunt mai sensibil. La fel m-am simtit si la cursurile de inot cand ma punea profesorul sa fac bazine, dupa vreo 5-10 min mai faceam o pauza scurta si parca mereu, dar mereu ma prindea facand asta in timp ce altii stateau cate 5 min sa discute la capatul bazinului si nu erau certati. Ca si cum nu ar fi fost de ajuns,aceeasi senzatie o traiesc si in familie. Eu de mic am fost crescut de bunici deoarece mama se straduia sa ia un credit si a luptat mult timp pentru,iar tatal meu venea de la servici sa ma duca acasa. Acum,mama mea nu e in stare sa aiba grija fata de mine si nu e in stare sa se impuna. Cand ma mai cert eu cu mama,ea il cheama pe tata care de fiecare data ii ia apararea iar tata e un fel de bestie cand vine vorba de certuri cu mama,da in mine, ma bate, imi da suturi de 2 nopti numai tremur. Ca si cum nu ar fi de ajuns,cand vine bunica mea (din partea mamei, ea nu e din oras) ma mai si trage de par si ma stropeste cu apa total aiurea daca va sa zica "ii raspund". Pentru mine, 1 luna 2 cat sta bunica e un chin, in sensul in care daca mananc putin mai mult crede ca ma ingras la loc in cam 1 saptamana 2 (vara asta am slabit de la 87 de kg la 73), zice ca nu intru la liceu ca invat prea putin, se trezeste noaptea si vine la mine la calculator cu faze ca nu o sa ajung nimic in viata,ca ea nu are somn cand se gandeste la mine si i se pare extrem de ciudat sa socializezi cu anumiti prieteni pe skype. Deci pe scurt,ea mai mult vine la noi acasa cu certuri. Eu de felul meu urasc mallurile,facebookul,popul,nu am fite,urasc anumite lucruri gen sa spui la parinti tot ce faci la scoala sa le spui parintilor nume de prieteni cu care iesi in oras si tin sa mentionez ca nu sunt deloc un copil de bani gata. Deci,puteti observa si voi ca toate hobbyurile,lucrurile care ma intereseaza,etc. sunt diferite fata de cele ale majoritatii. In ziua de azi toata lumea sta si se plimba in malluri ca si cum nu ar exista parcuri,isi pune poze de pitipoanca pe facebook,asculta muzica pop si discuta absolut totul cu parintii. Credeti ca acest caracter intr-un fel ma face sa ma simt asa?(va rog nu imi ziceti faze gen "pai fa in asa fel in cat sa iti placa facebookul") sau etc.) V-ati simtit si voi vreodata la fel ca mine? Ce ati facut sa reusiti intr-un final sa va integrati intr-un colectiv ostil? (in sensul de oameni cu diferite trasaturi de caracter, diferite hobbyuri, etc.)

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, intr-adevar e greu sa te relaxezi, daca nu intelegi ce se intampla.Adevarul este ca oamenii, oricat de,, tantosi,, s-ar da, sunt in fond niste lasi.Profesorii se arata mai ingaduitori cu elevii tupeisti,politisti se comporta,,moale,,cu infractorii,si dur cu cetateanul care trece pe rosu, iar colegii, cu cat vad ca esti mai afectat, sunt mai rautaciosi.E bine sa incerci sa devi mai comunicativ cu parintii, carora le place sa li se ceara parerea.Prefa-te indiferent fata de rautatile colegilor, ba chiar incearca sa fi ingaduitor cu ei.La o,,gluma,, rautacioasa, zambeste-i tembelului, si v-a ramane uimit la inceput, apoi v-a renunta.Esti o fire mai retrasa, poate mai romantica, prea sincera, intr-o lume in care tupeul si nesimtirea impresioneaza.mai revin-o, daca simti nevoia.

8 răspunsuri:
| cristiiiiiii a răspuns:

Din fericire nu am fost intr-o situatie de asta...dar imi pare rau de tine. cred ca cel mai bine este sa iti vezi de viata ta sa te realizezi pe plan familiar si profesional si numai pune la suflet toate rautatile, trateaza-le cu indiferenta e cel mai bun lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mai slabesti eu am 20 de ani si cred ca greutatea pe care o ai tu acum deci iti dai sema ca e foarte mult, asta este si un motiv pentru care se ia lumea de tine, incerca sa fi mai modest la scoala adica nu fa pe desteptul chiar daca ti-ai facut toate temele, ce pot sa zic asta e lumea in care traim, trebuie sa te adaptezi cumva.

Tu invata ce ai de invatat citeste carti dar la scoala las-o mai moale pentru. ca nu esti apreciat nici de profesori macar ce nu inteleg eu cum este acel personaj olimpic, oricum la generala oricine poate fi olimpic la liceu este mai greu incearca sa ajungi intr-un liceu mai bun in care sa nu dai de colegi.
Fa sport si daca comenteza cineva plesnestel.

| MarioGomez explică (pentru anonim_4396):

As precizez ca nu sunt foarte gras, la inceputul verii eram, dar acum nu mai sunt. Gandeste-te ca am 1, 83 m, deci eu unul nu cred ca asta ar fi problema.Intr-adevar,nu sunt suplu, sunt solid, dar in niciun caz gras

| MarioGomez explică (pentru MarioGomez):

Preciza*

| anonim_4396 a răspuns (pentru MarioGomez):

Trebuia sa zici ca ai 1, 83 la inaltimea aia in generala ii poti bate pe toti.

| MarioGomez explică (pentru anonim_4396):

Daca incerc sa ma bat, mereu eu ies cel mai rau. Fie sunt prins de diriginta sau profesori fie sunt parat si tot acolo se ajunge.

| Hevnoraak a răspuns:

Înafară de bătăile din familie,am trecut prin astea, nu e mare lucru ce poți să faci, trebuie să reziști, să îți păstrezi calmul.Și să te gândești că toate or să fie ok.Așa am trecut peste astea, nu am trecut "intact" mintal prin astea dar am trecut.

| Gg26 a răspuns:

KICKBOXING. Undeva intr-o sala cu un antrenor bun, o sa ai de intalnit asa "bestii" cum motanii de la scoala ta sunt mici pisoi. Nu zic sa te apuci de sportu asta ca sa rezolvi cu pumnu'. E o lume in care ori esti infipt si pe faza ori incasezi si esti bun de sac. Ai fost mai retras, asta a fost, ce-o sa faci?! O sa stai sa te stropeasca mamaie cu apa si copii cu nisip in parc? Imi pare rau pentru tine..cred ca ar trebui sa te apuci de un sport de contact, printre eschivele de pumni si picioare in cap o sa-ti formezi un caracter aparte care nu-l are oricine, si daca vrei sa formezi caracteru asta cred ca ar trebui sa te tii, si daca nu-ti place sportu' asta, de acum o sa inceapa sa-ti placa. Amicii care ii ai si ii crezi tu ca sunt de treaba, pastreaza legatura, cu toti lachetii care te-au jijgnit si care ti-au dat peste nas sa le dai peste ochi, la propriu si sa nu mai ai treaba in viata ta cu ei. Povestea ta e trista si nu stiu un alt exemplu de hobby. Am fost intr-un fel ca tine. Nu eram destul de infipt si-mi fugea "painea" din fata in timp ce alti fraieri primeau cate doua, doar pentru ca asa au fost de la inceput, INFIPTI! O sa fie greu sa te schimbi deodata, dar o sa-ti placa. Tipule misto poveste, succes!