| MariusXXEL a întrebat:

Am un perus (mascul)care nu mai poate sa zboare ia picat penele de la coada si aripi si la piept cand se uda ii se vede pielea si tremura foarte rau din aripioare si nu am mentionat ca mai am 2 perusi unu mascul si o femela cei doi sunt cuplu dar femela nu se intelege prea bine cu masculul bolnav il tot batea dar i-am despartit.
O sai mai creasca penele?sad saracutu vrea foarte mult sa zboare cand ii dau drumu din colivie incearca sa zboare dar nu poate...

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de varsta lui, dar e posibil ca in timp sa-i creasca penele mai ales ca alea sunt decisive pentru el

| CannbalCorpse a răspuns:

Off, Doamne si mie mi+au murit 2 perusi acu mai a doar o femela si stiu cum e sa suferi.
Oricum vecinu avea o pereche de papagali, la fel ca si la tine papagalita il batea pe mascul ii dadea doar in cap -.-...
Legat de pene ai incercat sa ii dai vitamine ceva, eu am o solutie, e o sticluta mica, impotriva infectilor. legat de zbor si de pene, penele ar trebui sa ii creasca.
De zburat fi blanda cu el, sarcutu incearca dar nu poate ..In cateva saptamani poate si mai repede isi v.a reveni.
Oricum ce a patit saracu de a ajuns in starea aceasta?
Sper ca te.am ajutat. Poate mai ai intrebari despre papagali si iti pot raspunde.
O zi bună.

| MariusXXEL explică (pentru CannbalCorpse):

Buna,cum se numeste sticluta aceea?

Răspuns utilizator avertizat
| tiger20 a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie doar o naparlire, si nu este nici o problema.Dar, pe de alta parte s-ar putea sa fie bolnav. Certurile sunt ceva normal daca sunt pe mancare sau pe teritoriu(alte jucarii din cusca, sau alte lucruri care unul din ei si-le insusesc)sper ca am ajutat.(nu sunt expert dar am citit destul p internet)

p.s:am si eu doi perusihappy