| Fidec a întrebat:

.. daca ar fi sa va cumparati un caine, ce ai alege dintre ciobanesc alsacian sau rottweiler? [ DE CE?! ] Funda...

Răspuns Câştigător
| Ade_5314 a răspuns:

Depinde.Cainii din rasa rottweiler sunt destul de periculosi.Ei asculta doar de o singura persoana,asa ca trebuie sa ai mare grija cu el. Poate sa se ataseze cel mai mult de persoana care se poarta cel mai dur cu el, sau poate sa se ataseze de persoana care nu a ridicat vocea la el, sunt foarte imprevizibil.Am avut si eu un rottweiler pentru care eu eram singura stapana, intr-o zi cand am fost plecata 2 ore de acasa, la intoarcere toti erau plecati la spital, il muscase pe bunicul meu cand s-a dus sa ii dea mancare.
In schimb un alsacian sunt jucausi si te ataseaza de oricine foarte repede.Sunt blanzi cu copii si un alsacian te poate apara la fel de bine ca un rottweiler, deci ambii caini iti pot oferi aceeashi "Actiune".
In ambele cazuri ar fi preferabil sa stai la curte, asa va fi mult mai usor sa ii dresezi si se vor invata mult mai repede cu membrii familiei.Acum totul depinde de tine! Sper ca am ajutathappy. Mult succes in alegerea cainelui!happy

5 răspunsuri:
| Ade_5314 a răspuns:

Sa imi zici si mie ce caine ai ales daca nu e prea mare deranju`blushing

| Pufo a răspuns:

Pai, in primul rand vreau sa iti spun ca acesti caini au nevoie de mult spatiu (daca stai la apartament mai bine iti iei un caine de talie mica). Insa eu aleg ciobanescul deoarece este inteligent, activ, vigilent, elegant, curajos, puternic, loial si credincios stapanului happy

| dangerX a răspuns:

Rottweiler deoarece o sa ai parte de mai multa "actiune" cu el, e un caine pe care o sa-l iubesti mult big grin

| ExpertAnimals a răspuns:

Ciobanesc alsacian daca ai ferma de animale si rottweiler daca stai la curte deoarece un ciobanesc este mai bun pentru o ferma ca este mai periculos iar rottweiler deoarece este mai pasnic dar mai stresant, si e si mai greu sa il poti controla, daca esti la bloc iti recomand un shih-tzu pentru garsoniere iar daca ai o casa mare e bun un collie rough sau daca ai vila e mai indicat sa ai un haski

| adrianus_8235 a răspuns:

Buna! eu as aelege Rottweiler daca esti la o casa doarece to poate apara mai binewinking.(pls fund)big grin