| Anca1995 a întrebat:

de ziua mea voi primi un iepuras de la bunica (stau la bloc)...am cusca si manacare... dar iepurii stau in rumegus? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alynutzaaa a răspuns:

Pasiunea mea este sa ma ocup de iepurasi! De 2 ani cresc iepuri insa eu stau la tara!

In rumegusi e perfect deoarece absoarbe urina insa atunci cand o sa le dai de mancare iti recomand sa le pui intr-un bol sa nu se amestece cu rumegusul ( asta in cazul in care le dau malai )

Ai putea pune de asemenea si un strat de fan subtzire peste rumegus, insa sa fii foarte atenta sa schimbi asternutul de cate ori este nevoie deoarece pot aparea anumite boli daca iepurele sta in umezeala!

Daca ai posibilitatea mai pot sa iti recomand o cusca cu grilaj, deoacere stand la bloc ti-ai usura munca! Cusca arata in felul urmator : http://www.iepuri.info/......ri%204.jpg

Avand acel recipient in partea de jos ti-ar fi mult mai usor sa-l scoti, sa arunci mizeria, astfel iepurele poate sta in permanentza intr-un loc curat!

Succes!

5 răspunsuri:
| BiwCupcake a răspuns:

Da pot stawinking

ew am avut o gramada de iepurasi dar stau la casa si le mai puneam in cusca si iarba proaspata laughing [dar avand in vedere ca este iarna :-

| mika a răspuns:

Hamsterii stau in rumegus, iepurasii stau in custi, si nu e musai sa le pui rumegus, doar daca vrei!

sa-i stapanesti sanatoasa!

| anyame1 a răspuns:

Nu. si eu am iepuri la bunica si nu stau in rumegus. pur si simplu pe lemn, intr-o cusca, bunica le da sa manance iarba si in timp se forma o suprafata moale de iarba pe care nu o mancau, deoarece nu mai puteau.Acum nu stiu ce sa zic pe rumegus nu stau decat daca vrei tu sa ii puiwinking incearca sa le pui iarba, desii nu cred, dar daca nu merge pune rumeguswinking

| alexcosmin a răspuns:

Depinde daca vrei sa le pui rumegus e in regula dar trebuie sa le schimbi cel putin de 2 ori pe saptamana sau le poti pune niste paie ca nu trebuie sa le schimbi asa des

| madalin90boss a răspuns:

Nu neaparat. daca il hranesti o sa straiasca f mult