| sheamus12 a întrebat:

Sall TPU
imi e greu sa \dresez cainele acasa
l-am invatat pozitia sezi dar ao executa doar cand vrea el
si nu pot sa il invat culcat
am incercat mai multe metode dar nu se aseaza in pozitia culcat help va rog.

Răspuns Câştigător
| iRobby a răspuns:

La 3 luni jumate nici nu este bine sa incepi antrenamentul cu cainele. Nu conteaza rasa. Pana la 5 luni, nici un Caine nu ar trebui stresat cu antrenamentul, ci ar trebui sa se inbunatateasca relatia Caine-Stapan.

5 răspunsuri:
| Sabiina a răspuns:

Si eu am patit exact la fel. al meu e labrador si are 3 luni jumate

| iRobby a răspuns (pentru Sabiina):

La 3 luni jumate nici nu este bine sa incepi antrenamentul cu cainele. Nu conteaza rasa. Pana la 5 luni, nici un Caine nu ar trebui stresat cu antrenamentul, ci ar trebui sa se inbunatateasca relatia Caine-Stapan.

| RedNose a răspuns:

Pentru a executa comenzile trebuie sa folosesti o recompensa dupa care sa fie innebunit(piept de pui fiert,carne de vita fiarta,ficat de vita fiert,biscuiti pentru caini,batoane pentru caini etc.) si pentru a da randament dreseaza-l cand e nemancat,sigur va face tot pentru hrana.
Comanda culcat se face dupa ce stie perfect comanda sezi.
Pentru a executa comanda culcat poti face in felul urmator:
-din pozitia sezi duci usor mana cu recompensa pe sol si tragi putin cate putin mana spre tine pana catelul va face comanda culcat,in tot timpul asta spui "culcat",dupa ce s-a asezat in pozitia culcat lasa recompensa din mana intre picioarele puiului,daca sta pe pozitie il alimentezi incontinuu, dupa ii dai comanda liber si incepi sa te joci cu el, repeti asta pana va invata comanda, de mai multe ori pe zi, timp de 5-6min

Uite si un clip: http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY Urmareste clipurile lui gabriel cocu fiindca explica foarte bine.

| iRobby a răspuns:

Ce varsta are catelul?

| sheamus12 explică:

3 luni are al meu

| Allexsu_Allex_1997 a răspuns:

Ce rasa e?