| Adrian_Tudor_1999 a întrebat:

Sall! Vreau sa imi iau de la un prieten un pui de catel(imperechere de rotweiller cu maidanez)de cam o luna.As vrea sa imi spuneti cand sa ii fac vaccinuri si cat m-ar costa acestea.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Prima data se incepe cu o deparazitare care poti sa o faci chiar de acum, oricum e important sa fie facuta pana in primul vaccin si la distanta de cateva zile, apoi se repeta cam dupa 10 zile.
Primul vaccin se face la 6 saptamani, apoi din doua in doua saptamani pana la 3 luni, apoi la 6 luni si din an in an, cam asta este schema folosita de mai toti veterinarii. Langa Bucuresti m-a costat primul vaccin 45lei si 10lei carnetul de sanatate. Pretul variaza de la cabinet, la cabinet, dar cam asta e pretul, pana in 50lei fiecare vaccin.
Nu uita un lucru foarte important: pana cand termina schema de vaccinare + 7-10zile dupa ultimul trebuie tinut doar in casa, departe de cainni nevaccinati si fecalele acestora, rott-ul este o rasa foarte sensibila la aceasta, care risca sa se imbolnaveasca(parvoviroza-o boala fatala, 50% sanse de supravietuire, iar cu cat se depisteaza mai tarziu sansele sunt minime) si avand in vedere ca este metis, ar trebui sa ai grija.

1 răspuns:
| abcde12345 a răspuns:

La 6 saptamani de la nastere, apoi peste inca o luna, iti va povesti medicul veterinar. Costa in jur de 15-20 de lei vaccinul