| Blueeyy a întrebat:

Salut, acum o luna mi-am luat 2 porcusori de guineea. Am luat o cusca C&C de 143x73 (4x2) si momentan folosesc talas ca si asternut insa dureaza foarte mult sa il schimb in fiecare saptamana deoarece in cusca intra aprox 5kg de talas. Pe langa faptul ca dureaza mult si costul pentru atata talas este o problema.

Am tot vazut pe yt, tiktok etc asa numitul "fleece bedding" asadar m-am dus pana in Jumbo si am luat 2 paturi de 220x150.

Cei care folosesc asa ceva, ce puneti sub paturi ca sa absoarba urina? Pot sa folosesc paturile fara sa le spal sau trebuie sa le spal de 2-3 ori ca sa treaca lichidele mai usor prin ele?

Aveti cumva recomandari de "fleece cage liners" gata facute? Am gasit niste chestii pe temu dar nu stiu ce sa zic de ele. As prefera daca as gasi ceva care sa fie exact marimea custii (143x73) (nu neaparat fix marimea asta dar aproape de ea sau mai mare ca sa nu fie nevoie sa folosesc mai multe bucati)

Astept recomandari sau sfaturi, multumesc!

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Am avut și eu odată un hamster, ulterior și un porcușor de Guineea. Foloseam scânduri sau pătrate de brad și/sau fag și le luam la rindea periodic, fiindcă talajul de la comercianții de profil era ridicol de scump. Practic, îmi produceam singur talajul. Poate ți-e de ajutor.