| DelilahhValillah a întrebat:

Acum o ora am primit un bichon maltez (in varsta de 2 luni) de la unchiul meu. Nu ma asteptam la un asemenea cadou, deci nu sunt pregatita cu nimic! :-s Va rog, daca puteti sa-mi spuneti :
1. Este ok daca deocamdata ii dau orez cu legume si pui fiert?
2. La cat timp trebuie scos afara? Mai sunt cateva zile si se termina scoala, iar acum pot avea multa grija de el!
3. Cum il pot invata sa nu-si faca nevoile in casa?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| SnYcK3rS a răspuns:

Pai sa o luam cu inceputul

1) Fiind vorba de alimentatie, sunt de acord cu puiul fiert, dar ii poti cumpara hrana umeda pentru juniori

2) Eu stiu ca nu trebuie scos afara pana nu ii faci toate vaccinurile
si dupa aia sa'l scoti afara, dar cred ca 10-15 min pe zi nu ii face rau...sa fi atenta!

3) Pai cand il vezi ca face fa-l atent cu ceva sau cearta'l.De preferat este sa'i iei excrementele si sa le pui afara intr'un loc si dupa ce mananca si bea apa sa te duci cu el mereu acolo.Mai sunt si covorase absorbante pentru caini...big grin

Sper ca te'am ajutat!

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

1. Nu ii da orez.O sa il constipe. 2. Puii fac treaba mare de fiecare data dupa ce mananca, asa ca ai grija! 3. Daca il duci cu regularitate la aer sa isi faca treburile (cam la 15-30 minute dupa ce mananca), i se va instala reflexul de a face numai afara. Mai ales daca in cazul cand se scapa accidental pe covor o sa ii "administrezi" o usoara mustrare verbala sau fizica (il certi, fara sa strigi, ii spui "nu-i voie!" si-i dai vreo doua pe spinare usor cu
palma sau cu un ziar facut sul. Important este sa sesizezi cam cand are de gand sa "produca" si atunci sa il scoti imediat la aer. Cand vezi ca dupa ce i-ai dat de mancare incepe sa se agite, sa amushine primprejur, "sa-si caute locul" cum se spune, e semnalul ca are ganduri "murdare". Atunci, actioneaza! Cu timpul se va cere singur afara. Succes!

| MMihai a răspuns:

Au mai mai fost întrebări despre căței! (1) Întrebă-l tot ce vrei, să știi, pe fostul lui stăpân.(2) Cauți cu / Caută cu Google. ro sau Google.com, tot ce găsești despre acești câini. Dacă este prea puțin caută și cu alte motoare de căutare : Alta Vista, Yahoo etc! și afli mai multe despre câinii din rasa respectivă. După care dai căutări suplimentare, cu ce te mai interesează! Succes!

| Pitic a răspuns:

Pai se invata singurel afara, dupa ce ii dai sa pape, astepti 5 minute, si ilscoti afara, de preferat ar fi sa ilscoti de 3 ori pe zi si sa nu il lasi cu ceilalti caini pentru ca e mic si ia microbi si mai esi nevaccinat, trebuie sa ii faci vaccinurile happy
tin sa precizez ca pana pe la maxim 7 luni o sa iti faca in casa, pentru ca e mic, dar daca ai tu grija sa il scoti inainte sa isi faca nevoile, e ok. daca nu ai timp s ail scoti afara, te sfatuiesc sa iei un prosop care nu iti mai trebuie si cand face pipi stergi cu prosopul ala si il lasi undeva la indemana lui, el o sa miroase si o sa faca pe prosop.
in legatura cu mancarea, eu zic ca e bine s aii dai mancare gatita, ciorbita orez, si sa ii dai si carne de pui doar fiarta nu prajita!, sa nu ii dai inghetata, ciocolata, seminte.
Sa il stapanesti santoasa happy!

| Roxxu13 a răspuns:

Ştiiii...Mai bine mi-l dai mie whistling

Glumeam [dar daca vrei.whistling]

| Baky a răspuns:

1-Si eu am caine si nu ii dau carne pentru ca o prietena de-a mea i a dat si ea cainelui ei carne si acum ii cade parul. e chel
dar e foarte bine sa ii dai legume pentru ca, contin multe vitamine. si orezul este bun...

2- eu nu l-am scos afara pana nu i-am fcaut toate vaccinurile. daca vrei sa fie caine vaccinat sa nu iesi cu el! este foarte periculos pentru cainii mici nevacinati sa intre in contact cu alti caini tot nevaccinati ca poate au vreo boala si o sa i a si cainele tau...

3- de fiecare data cand isi face treburile il iei si il pui sa miroase unde o facut si ii spui ca nu are voie. la mine nu am mers cu asta...alta metoda: il scoti afara de multe ori pe zi si stai cu el pana isi face toate trebuire big grin
sper ca te-am ajutat! si sunt bune sfaturile care ti le-am dat. tata este veterinar si de la el stiu... aaaa! si sa-ti traiasca catelul kiss

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Trebuie scos afara de 3 ori pe zi cam un sfert de ora sau mai mult si il scoti afara ca sa-si faca nevoile si dai de mancare doar carne pana ii vei cumpara mancare de caini si ca sa afli ceva mai mult despre alimentatia cainelui, vorbeste cu un veterinar. Asta e tot ce stiu, eu am pisica deci... nu ma pricep fooarte bine.