| marett16 a întrebat:

Cum imi invat cainele bichon maltez in varsta de 6 luni sa isi faca nevoile pe balcon? cand vad ca vrea sa isi faca in casa, il duc repede pe balcon, dar acolo nu vrea sa faca. La plimbare il duc de 3-4 ori pe zi si nu face nimic afara. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| crisS a răspuns:

Cearta-l! de fiecare data cand isi face nevoile intr-un loc "nepermis" cearta-l si da-i cu ziarul la fund ( nu tare nu cat sa il sperii) apoi arata-i de fiecare data unde ar trebui sa faca.Si eu am bischon de 3 luni si stie unde trebuie sa isi faca nevoile rareori " se mai scapa". A, si de fiecare data cand a facut unde trebuie da-i o recompensa!

10 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Mai bine l-ai invata sa faca afara, nu pe balcon. E destul de mare. La cat va face afara tocmai la 1 an? laughingStiu ce spun, ca si eu am un bichon.

| CARMENCITA a răspuns:

Cand face in casa il certi "Nu e voie.Nu."il duci pe balcon si ii spui "Aici sa faci."si nu-l bagi in seama. Daca vine la tine il gonesti sa vada ca daca nu te asculta pierde atentia ta.Rulezi un ziar cu care il ameninti si dai in mobila cu ziarul.Noi nu am dat in el. Unii bichoni sar sa muste, dar nu cred ca e cazul ca e mic al tau.Cu timpul invata. Daca face pe balcon spune-i "Bravo"si mangaie-l.Retine cam la ce ore face si scoate-l afara atunci. Oferai atentie, joaca-te cu el ca atunci cand il certi si nu-l bagi in seama sa-ti simta lipsa.Succes.

| Andromedda a răspuns:

Vezi locul in care obisnuieste sa isi faca treburile si pune-i un ziar colorat. Treptat, muta ziarul unde vrei sa faca. Daca nu vrea sa faca afara, mergi cu el (cand are vezica mai plinahee hee) intr-un loc mai verde, dezleaga-l si stai pana cand face. Dupa ce face, spune-i "bravo" si da-i recompensa. happy Asa o sa isi de-a seama ca e bine sa faca afara...succesbig grin

P. S. Si mie mi-a fost greu la inceput... dar o sa se invete cu timpulhappy

| Addaaa99 a răspuns:

Eu il am de ieri si are o luna si o saptamana. si ma sculat aseara. m-am dus la baie si a venit si el dupa mine si si a facut nevole [treaba mare] e mai inainte s-a dus singurel in baie si a facut nevoile [treaba mare] treaba micA O FACE pe parket... big grin.

| ladybug23 a răspuns:

Hello happy

in primul rand, sa iti traiasca. si eu am unu dar e puiut. are 3 lunihee hee

cand iesi cu el afara astepta-l, du-l in locuri cu multa iarba, lasa-l liber... daca nici asa nu merge, cand face in casa, stergi cu un servetel, si ii dai sa miroase si du-l pe balcon. lasa si servetelul cu re ai sters sa simta ca acolo trebuie sa faca.
si eu l-am invatat asa. cu timpul se vaa obisnui si nu o sa iti mai faca deloc in casa

succes :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
trebuie sa contonui asa pana cand are vreo 8 luni
stiu ca e greu, dar asta e solutia, am o intrebare:
daca pe balcon nu face, afara nu face, UNDE face?
p.s.pe balcon NU e bine sa-l inveti - doar AFARA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si cumparai pampers. pune-l pampersul intr-un singur loc. Daca nu vrea sa faca tinel inchis in baie sau in camera intr-un loc cat mai mic pana se invata si va deveni obisnuinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un bichon de 3 luni da nu ma asculta de loc o sa fac ca tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un bichom maltezz spuneti-mi ce lesa, jucarii, mancare si altceva trebuie sa-i cumpar si cum sa-l ingrijesc plsz...

| Veterani_Andreea_1984 a răspuns:

Prima zi cand l.am adus a facut unde apuca a doua zi vazusen ca facuse in balcon si inca 3 zile la rand l.am felicitat si luat in brate azi sa scapat pe covor si l-am pus cu nasu acolo si i-am dat peste bot, daca continua rau o sa vad cu scutece absorbante pentru catei cica au un miros anume ce ai atrage sa faca treaba